Министарство иностраних послова Русије заједно са другим ресорима преиспитује принципе сарадње са земљама ЕУ, јавили су руски медији, позивајући се на дипломатски ресор.
„Испитујемо све ресоре, структуре које су сарађивале са ЕУ у различитим правцима — а то је 18 секторских дијалога, a сваки сектор има своје подгрупе — шта је за њих интересантно, а шта није, чега би се требало отарасити“, рекли су у Министарству спољних послова.
Према мишљењу дипломате, не може се водити сарадња по шеми „као пре“, пошто земље ЕУ себе сматрају страном која може да указује руским колегама „шта да раде, а шта не“. Русији тако нешто није потребно.
„Могеринијева има неколико области сарадње са Русијом за које је заинтересована ЕУ. Ми оцењујемо она питања која за нас представљају несумњив интерес“, додао је он.
Заменик директора института за европске студије Руске академије наука Владислав Белов не сматра да је реч о преиспитивању, него о ревизији или, како он каже, инвентаризацији односа. Он сматра да се односи између Русије и ЕУ налазе у дубокој политичкој кризи и да је Москва иритирана тиме што ЕУ стално указује на то да је Русија одговорна за имплементацију Минског споразума. Висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини дефинисала је пет области сарадње са Русијом, али осамнаест секторских дијалога које Москва води са ЕУ нико не спомиње, каже Белов за Спутњик.
„Лично сматрам да наша сарадња треба да се одвија у што више праваца, а данашњом изјавом руски спољнополитички ресор једноставно шаље Бриселу поруку: означили сте области за које сте заинтересовани, сад ћемо и ми урадити исто. Свака страна гледа сопствене интересе, и то је апсолутно нормално. Важно је приметити да ЕУ, можда и невољно, са Русијом на тај начин наставља дијалог, који је био практично прекинут на пролеће 2014. године због дешавања на Криму. Рекао бих да је то нова етапа дијалога. Она ће бити компликована, али у томе је суштина дијалога: Европа нам нуди својих пет принципа, ми нудимо своје, и на тај начин регулишемо наше односе“.