Наиме, руски конструктор Петар Сердјуков је изумео тај пиштољ још почетком деведесетих, али од тада се ово оружје стално усавршава.
Славни руски конструктор је рођен 1945. године, од краја ’60-их ради у Централном научно-истраживачком институту за прецизну машиноградњу (ЦНИИТОЧМАШ) у граду Климовску, у Подмосковљу.
У интервјуу за Спутњик добитник државне награде Руске Федерације Петар Сердјуков каже да никада није желео да буде популаран.
„Имам посао који волим и није битно хоће ли медији написати нешто о мени. Тим пре што смо раније углавном радили на пројектима са ознаком ’државна тајна‘, тако да никакви интервјуи нису долазили у обзир“, објашњава он.
Они који су тестирали СПС, кажу да је пиштољ безбедан, сигуран и лаган за коришћење. За СПС је направљен метак калибра 9х21 мм, који на растојању од 100 метара пробија панцир са две титанске плоче дебљине 1,4 милиметара и 30 слојева кевлара, као и челичне лимове дебљине до 4 милиметра. Осим тога, после замене одређених детаља, СПС се може пунити и зрнима калибра 9 милиметара (пиштољ „Макаров“) и чак зрнима калибра 7,62 милиметра (пиштољ ТТ).
Осим тога, за разлику од већине „колега“, тај пиштољ изгледа елегантно и неприметно, иако има много већу јачину пуцња од, рецимо, америчког „Колта“, у којем се користе меци много већег калибра. Тако се може рећи да је Сердјуков постигао немогуће.
„Главна управа за сарадњу и кооперацију (организација која је касније постала део оног што се сада зове ’Рособоронекспорт‘), наложила је да израдимо такав пиштољ и наручила је око 50 примерака. Тако да су упркос тешкој економској ситуацији почетком ’90-их, средства ипак била издвојена. Наравно да сам користио претходна искуства конструктора, ништа се не ради ’од нуле‘“, признаје Сердјуков.
Тренутно пиштољ СПС користе МУП, Федерална служба безбедности, као и Федерална служба заштите, која је задужена за безбедност руског државног врха.
Конструктор каже да је тачно да су 1997. године руски стручњаци показали америчким колегама примерке новог наоружања, између осталог и пиштољ „сердјуков“.
Према писањима медија, амерички специјалци су замолили Русе да тестирају њихову заштиту, па је пиштољ СПС пробио америчке панцире.
„Не знам да ли били одушевљени или шокирани пиштољем, то би требало питати њих. Али, рекли су да функционише добро. Што се тиче навода да је Федералној служби заштите забрањено да унесу ове пиштоље у САД, нисам чуо за тако нешто“, објашњава наш саговорник.
Сердјуков је аутор и водећи конструктор тихе снајперске пушке „Винторез“, тихе аутоматске пушке „Вал“, бавио се израдом подводног оружја, али напомиње да не постоји пројекат за који би могао да каже да је круна његовог рада.
„Шта је било, било је“, додаје он.
„Пиштољ је само механизам који омогућава коришћење метака, изумео сам пиштољ СПС, а за зрна су били задужени други момци“, објашњава Сердјуков, и на тај начин поново имплицитно истиче да није расположен да преувеличава своју улогу, као и улогу конструктора уопште.
Иако има 70 година, и даље ради у Институту, и на питање да ли би могао да постане познат као конструктор аутоматске пушке „калашњиков“, одговара:
„У та времена (совјетска) биле су потребне велике количине оружја. Исто тако и аутоматска пушка ’калашњиков‘ није била направљена само захваљујући њему. У раду су учествовали различите институције, предузећа и научни центри, између осталог и наш институт. Добили смо задатак — и држава га је испунила.“