„Да, такво писмо постоји. Ја не знам све детаље документа, али знам да је тема писма гасовод који није у складу са европском стратегијом енергетског развитка. Писмо је послато Европској комисији и 10 земаља га је потписало“, рекао је Сучу.
Претходно је Ројтерс саопштио да је осам земаља Европске уније потписало и упутило писмо председнику Европске комисије Жан-Клоду Јункеру захтевајући обуставу реализације пројекта изградње гасовода „Северни ток 2“
Писмо су, како наводи агенција, потписали премијери Чешке, Естоније, Мађарске, Летоније, Пољске, Словачке, Румуније, као и председник Литваније, који су навели да пројекат изградње „Северног тока 2“ са собом носи велике ризике геополитичке дестабилизације.
„Гасовод ће битно утицати на развијање тржишта гаса као и на маршруте транспорта, посебно ако се узме у обзир гасовод који води преко Украјине“, наводе представници земаља.
Из Европске комисије, међутим, нису потврдили да су писмо добили.
Ове земље су и крајем прошле године упутиле писмо у Брисел критикујући овај пројекат, а као главни разлог навели су да би он утицао да се повећа енергетска зависност Европе од руског гаса, као и да утиче на дестабилизацију Украјине.