Најпопуларније тумачење да је мисија успешо завршена аутор чланка Николас Гвоздев објашњава тиме што је Москва одувек планирала да војна операција у Сирији буде краткорочна мисија.
Поред тога, наводи он, изменила се политичка динамика сиријског процеса, а тренутно нико више и не говори о томе да је оставка сиријског председника Башара ел Асада главни захтев за мир.
Друга интерпретација је да је Путин закључио да треба да оде док је у предности, наводи Гвоздев уз оцену да је Руска интервенција драматично променила имиџ Кремља.
"Уплитање у сиријски конфликт драстично је променило имиџ Кремља не само на Блиском истоку већ у целом свету. Руска војска показала је да је способна да покрене и води интервенцију изван сопствених граница и да може да промени ситуацију на терену у Сирији без обизра на то шта желе Вашингтон, Брисел, Ријад и Анкара“, наводи Гвоздев.
Треће тумачење је да се одлука о повлачењу из Сирије може схватити као жеља Москве да избегне авганистанску замку, пише Гвоздев, подсећајући да је су неки спонзори сиријске опозиције својевермено планирали да нађу начин да Сирија за Русију буде још један Авганистан тако што ће побуњенике оспособити да гађају руске авионе и на тај начин увуку Русију у копнене акције.
То се није догодило, упркос цекптицизму западних земаља, док се ситуација у Сирији стабилизовала.
Путинова одлука се може тумачити и на четврти начцин – као отварање ка бољим односима са Саудијском Арабијом, пише Нешенел интерест.
Како наводи лист, Москва би на тај начин показала да је отворена за решавање ситуације у Сирији путем преговора, у којим ће се поштовати интереси свих играча, укључујући и Саудијске Арабије.
На крају, пето тумачење би било да је Путин најавом о повлачењу показао да било која подршка не може трајати вечно, тим пре што је Асад након успеха сиријске војске све мање пажње удељивао преговорима, док га је Москва на овај начин подсетила да је њен циљ од почетка био да се пронађе мирно решење сиријског конфликта.