Џафари каже да је неопходно да све делегације заједно са специјалним изаслаником припреме „чврст темељ“ како би се установило ко је заправо партнер владине делегације на преговорима у Женеви.
„Још увек не знамо колико ће делегација учествовати на овим преговорима. Већ пет дана смо у Женеви, али и даље не знамо ко су ови ’духови‘, са којима треба да водимо индиректне преговоре. Засад још увек није дошло до имплементације Резолуције СБ УН 1254, која предвиђа да специјални изасланик треба да окупи широк спектар опозиције“, рекао је Џафари.
Како истиче шеф владине делегације, још један проблем представљају „неодговорне изјаве“ представника такозване саудијске групе.
„Јуче је човек који наводно представља организацију Џејш ел ислам дао изјаву у којој је претио да ће убити председника Сирије. Са таквим људима је немогуће водити директне преговоре. Неприхватљиво је кад човек с једне стране позива на тероризам, а с друге стране учествује на преговорима у Женеви. Замолили смо специјалног изасланика да разради механизам мониторинга таквих изјава. У складу са низом резолуција у СБ УН, то се може тумачити као одбијање да се боре против тероризма, али и као позивање на тероризам. Они који дају овакве изјаве треба да сносе одговорност пред СБ УН“, рекао је Џафари.
Он додаје да је његова делегација изнела одређене идеје које би могле помоћи Де Мистури у његовом раду.
„Ми то зовемо ’Главни елементи за политичко регулисање ситуације у Сирији‘“, објашњава Џафари и додаје да су то основни принципи које подржава цела Сирија.
„На пример, то је уважавање суверенитета и територијалног интегритета Сирије, политичка независност земље, јединство сиријског народа. Један од главних задатака је сачувати Сирију за Сиријце и избећи кораке који воде ка поделама. Осим тога, позивамо на укидање економских санкција које су пре неколико година увеле ЕУ, САД и поједине земље Лиге арапских земаља. Наравно да ће, ако неке земље уводе санкције против сиријског народа, многи изгубити посао, па ће напустити земљу и тражити азил ван Сирије. То заправо нису санкције него једностране мере принуде, јер само СБ УН има овлашћења да уводи санкције“, сматра Џафари.
Сиријски представник истиче да засад није јасно у каквом формату ће бити одржани преговори.
„Док у Женеву не стигну све опозиционе делегације, ниједна група појединачно не може да говори у име свих. Половина или две трећине опозиције још нису у Женеви. Не можемо да расправљамо о начинима изласка из кризе док не постоји јединствен став опозиције“, сматра он.