„Јуче сам с председником (Украјине) Петром Порошенком разговарао о случају Наде Савченко, која је незаконито ухапшена у Русији. Разговарао сам о томе и с лидерима (ЕУ), а од мене је затражено да изразим став ЕУ који је садржан у позиву да се под хитно ослободе Нада Савченко, Олег Сенцов и сви украјински држављани који су у затвору противно закону“, рекао је председник Европског савета Доналд Туск новинарима после самита ЕУ у Бриселу.
Раније је Министарство иностраних послова Русије након састанка с европским дипломатама акредитованим у Москви саопштило да су недопустиви покушаји вршења притиска на руско судство у вези са случајем Савченкове.
Према подацима истраге, официр Оружаних снага Украјине Надежда Савченко 17. јуна 2014. године била је у батаљону „Ајдар“ Луганске области, где је управљала тајним надгледањем и кориговањем артиљеријске паљбе на луганску војску у области у којој су били и цивили, укључујући троје Руса, дописника руске државне телевизије.
Игор Корнељук и Антон Волошин су у тим артиљеријским нападима погинули. Тужилаштво захтева да се Савченкова осуди на 23 године затвора, а адвокати и оптужена тврде да је она невина. Доњецки суд Ростовске области заказао је изрицање пресуде за 21. или 22. март.
Украјински режисер Сенцов оптужен је на 20 година затвора под оптужбом да је организовао терористичке нападе на Криму.