Шеф руске државе Владимир Путин стигао је на острво Тузлу на Криму, где је посетио градилиште новог моста преко Керченског мореуза.
Уочи слетања на острво, Путин је извршио инспекцију градилишта из хеликоптера.
Могућу изградњу моста преко Керченског залива Русија је много пута разматрала са властима Украјине током 2000–тих. Након припајања Крима Русији у марту 2014. године тај пројекат је постао посебно популаран због неопходности успостављања транспортне везе између полуострва и копненог дела државе, а како би се заобишла Украјина. Крим је са осталим делом Русије тренутно повезан авио и бродским саобраћајем.
Мешовита група која се бави питањем изградње моста преко Керченског залива формирана је 2014. године. Било је понуђено неколико варијанти пројеката моста. У августу исте године председник Путин је одобрио пројекат и дао зелено светло за изградњу моста који ће имати по четири траке за ауто–саобраћај и по две електрифициране траке за железнички саобраћај.
„То је јединствен и по много чему посебан објекат. Мислим да они који данас раде на изградњи тог објекта треба да се поносе јер стварају велико дело, учествују у грандиозном пројекту“, изјавио је за РТ један од инжењера који ради на изградњи моста.
Државни уговор који предвиђа пројектовање и изградњу моста преко Керченског залива потписан је 17. фебруара 2015. године. У фебруару 2016. године добијене су све неопходне дозволе и потврђена је пројектна документација.
Мост ће бити изграђен средствима из федералног буџета у оквиру програма развоја Републике Крим и града Севастопоља.
Пројекат моста, према којем је већ започела изградња, укључује неколико делова. Осим самог прелаза од копна до острва, који је дугачак 6 километара, ту су још и додатни објекти. Изградња саобраћајног дела предвиђа и пропратну инфраструктуру, како железничку, тако и аутомобилску од Таманског полуострва Краснодарског краја и региона Керчи на полуострву Крим. Тако ће мост који спаја Таман и Керч постати најдужи мост у Русији.
Према речима министра саобраћаја Русије Максима Соколова, мост ће бити један од најсложенијих објеката у грађевинско–инжењерској пракси у Русији.
Предвиђа се да ће на изградњу бити утрошено више од 279.000 тона метала, као и отприлике пола милиона кубних метара бетона, али и јако много материјала који ће обезбедити чврсте темеље у врло незахвалном муљевитом земљишту. Зато ће одређена решења по први пут бити примењена током изградње тог моста, додао је министар Соколов.
Како би мост био изграђен у предвиђеном року, истовремено се изводе различити грађевинско–монтажни радови.
У децембру 2018. године биће завршени груби радови и почеће прве провере, како би 2019. године након окончања свих завршних радова мост био отворен.
Историјски референдум
Данашња посета Путина Криму је уприличена поводом друге годишњице припајања Републике Крим и Севастопоља Русији. На самом полуострву 18. март је званично проглашен за државни празник.
У фебруару 2014. године, након државног удара у Украјини и свргавања председника Виктора Јануковича, држава се практично нашла на ивици грађанског рата. Због тих догађаја на Криму је био одржан референдум, након чега је већина становника одлучила да се полуострво припоји Русији.
Руски председник Владимир Путин је 18. марта 2014. године пред Федералном скупштином изнео предлог да Аутономна Република Крим и Град Севастопољ уђу у састав Руске Федерације. Након тога је потписан низ докумената на основу чега су у састав РФ ушла два нова субјекта — Република Крим и Севастопољ, град са федералним статусом.