У палати представника Конгреса САД одржано је слушање уз учешће представника Министарства одбране: они су парламентарцима поднели извештај о току борбе против нарко–дилера у Авганистану која се води више од 15 година. Чланови Доњег дома Конгреса САД дошли су до неутешног закључка, саопштио је лист „Ризн“.
„Рат против нарко–дилера у Авганистану претрпео је потпуни фијаско“, навео је лист речи конгресмена Томаса Месија.
Почевши од 2002. године Сједињене Државе су уложиле у реконструкцију Авганистана 113 милијарди долара. Тај новац је отишао на обуку и наоружање авганистанске војске коју америчке снаге настављају да подржавају већ 15 година и коју многи амерички војни експерти сматрају неспособном, као и на организацију органа самоуправе и државне структуре, укључујући борбу против нарко–дилера.
Након што су САД обориле режим талибана 2001. године, производња опијума повећана је три пута. Према подацима Савета безбедности УН, талибани су до уласка САД у Авганистан водиле борбу против нарко–бизниса, док данас трећину својих прихода добијају од продаје наркотика. У Авганистану се производи 90 одсто светског хероина. Поља мака у земљи 12 пута превазилазе површину Вашингтона.
На борбу против производње наркотика потрошено је 8,4 милијарди долара, изјавио је током слушања главни званичник за обнову Авганистана Џон Сопко. Подносиоци извештаја нису могли јасно да објасне на шта је отишао новац, иако 90 одсто производње укупног немедицинског опијума у свету отпада на Авганистан.
Сопко је саопштио конгресменима да авганистански фармери сада производе више опијума, него за време управе талибана, наводи „Ризн“.
„То је постао главни извозни производ у тој земљи у последњих 15 година, а током којих смо ми били ту“, наводи лист речи Џона Сопко.