Све земље, изузев Мађарске и Словачке, прелиминарно су сагласне да прихватају избеглице из Турске, рекла је Меркелова.
Европска унија је спремна да додели 72.000 места за расељавање избеглица из Сирије које су се нашле у Турској, у замену за враћање из Грчке у Турску нелегалних миграната Сиријаца, наведено је у заједничком саопштењу Турске и ЕУ.
Немачка канцеларка је рекла да ће неиспуњавање било којих одредби споразума ЕУ-Турска о избеглицама утицати на визну либерализацију или на питање о ступању Турске у ЕУ.
„Сви елементи усаглашени у овом такозваном договору једнако су важни, а то значи да то неће изгледати: прво једно, а потом друго. Стално ће се вршити провере да ли се реализује договорено. Ако механизам повратка избеглица не буде радио како треба, онако како смо ми замислили, то ће утицати на друге елементе, као што су визна питања или отварање новог поглавља у преговорима о ступању Турске у ЕУ“, рекла је Меркелова.
Немачка канцеларка је нагласила да критеријуми за увођење визних олакшица Турској садрже захтев за поштовање људских права.
„Визна пропусница, односно оно што треба да се реализује да би се добило укидање виза с ЕУ, садржи поглавље о међународној заштити. И у том поглављу о међународној заштити Турска, уколико жели да добије безвизни режим, мора да се обавеже да ће поштовати стандарде Женевске конвенције, стандарде људских права. Оно што се сада очекује од Турске није изненађење за ту земљу јер је то део реализације визног путоказа“, рекла је Меркелова.
Главни принципи споразума одобрени су на самиту ЕУ–Турска 7. марта.
Они подразумевају да ће сви нелегални мигранти који су стигли на грчка острва преко Турске бити враћени у Турску, а Европска унија ће за сваког враћеног нелегалног мигранта насељавати по једног избеглицу из Сирије.
Европска унија је спремна да најкасније крајем јуна укине визе за турске грађане, да убрза исплаћивање раније обећане три милијарде евра за потребе избеглица у Турској и да ће усвојити одлуку о додатном финансирању, као и да ће припремити одлуку о отварању нових преговарачких поглавља о приступању Турске ЕУ.
Европска унија се, такође, обавезала да ће помоћи Анкари у побољшању хуманитарних услова у регионима Сирије.