„Структура и састав тих нових вишеслојних композитних материјала значајно ће смањити сонарне сигнале које емитује подморница и изоловати вибрације њених радних механизама“, изјавио је за лист „Известија“ Валериј Половинкин, саветник генералног директора државног истраживачког центра „Крилов“.
Он је додао да ће због високог унутрашњег фактора композитних материјала непријатељски сонари бити онемогућени да региструју потребан ниво сигнала, док ће карактеристике звучне апсорпције смањити ширење енергије.
Примена композитних материјала ће смањити тежину конструкције подморнице, повећати поузданост и смањити трошкове пошто композитни материјали не рђају и нема потребе да се фарбају.
„Композитни материјали ће такође појефтинити производњу“, додао је Половинкин.
Нови композитни материјали се већ тестирају и први пропелер састављен комплетно од композитних материјала могао би да буде спреман да зарони већ 2018. године.
„Тај тренд смањује вибрације на лопатицама и повећава ефикасност завртња. Комбинација свих тих ефеката ће побољшати акустичне карактеристике подморнице“, рекао је Половинкин.
„Ово је један од најперспективнијих пројеката нашег института“, закључио је он.