Међутим, процес стварања струје од трулог парадајза у количинама које би биле у стању да замене енергију из постојећих извора сигурно ће потрајати.
Научници из Школе рударства и технологије из Јужне Дакоте развили су микробну електро-хемијску ћелију која може да претвори честице из трулог парадајза у струју.
„Микробне електро-хемијске ћелије користе бактерије да разбију и оксидирају органски материјал у трулом парадајзу“, рекао је др Намита Шреста, асистент који ради на пројекту, преноси „Интернешенел бизнис тајмс“.
Излазна снага из уређаја још увек је мала — 10 милиграма отпада од парадајза може произвести 0,3 вата електричне енергије. Међутим, научник очекује да ће бити урађена додатна истраживања како би се повећала производња струје и уверен је да ће унапредити технологију.
Др Шреста је рекао да би, уз много рада и оптимализовану батерију на биолошко гориво, било могуће покренути „Дизни ворлд“ у Орланду помоћу годишњег отпада парадајза из државе Флориде.
Имајући у виду да сама Флорида производи готово 400.000 тона отпада од парадајза сваке године, могло би се произвести много енергије — вероватно довољно за напајање целог насеља на дужи период.