По чему је препознатљива српска редакција „Спутњика“ у Москви?
Главна зграда државне Међународне информативне агенције (МИА) „Росија севодња“ на Зубовском булевару, у коју је смештена и српска редакција „Спутњика“, налази се у центру Москве, а удаљена је само две станице метроом од Црвеног трга. Направљена је као један од главних објеката Олимпијских игара (ОИ) 1980. године и била је једна од 99 новоизграђених зграда у руској престоници, које су се наменски градили за летње ОИ.
Изградња ове шестоспратнице, површине око 30.000 квадратних метара, започета је у мају 1976, четири године пре одржавања Олимпијаде.
За време игара овде је био смештен главни медијски центар у земљи. Међутим, током своје тридесетшестогодишње историје, ово здање имало је неколико различитих намена, али је и сама зграда доживела неколико измена.
Данас је то осмоспратница. Ту је сада смештена МИА „Росија севодња“ и њени брендови — „Спутњик“, РИА „Новости“, „Р-Спорт“, РИА „Рејтинг“, „ИноСМИ“, „Прајм“, РИА „Некретнине“.
Уочи игара, зграда је грађена како би својом грандиозношћу оставила утисак на странце, а данас је то медијски гигант, један од најутицајнијих у свету.
Овде настају вести на више од 30 светских језика, укључујући српски, енглески, арапски, шпански, кинески, италијански, пољски, португалски, турски, француски, немачки…
Град у граду
Сваки спрат овог „малог града“ је целина, па и прича за себе. Водило се рачуна о сваком детаљу, како би се запосленима омогућио што угоднији и комфорнији рад.
Осим многих редакција, дескова, техничких просторија, фото-служби и административних просторија, овде се налазе и бројне канцеларије за састанке и пријем делегација, а ентеријер сваке од њих је посебно осмишљен и дизајниран. Тако имамо собу са састанке названу „трамвај“, где је све уређено као трамвајски простор. Ту је, на пример, и „шах соба“, у црно-белој варијанти, која служи са преговоре, па „зелена“, „црвена“ или „жирафа“ соба…
„Росија севодња“ има и свој међународни мултимедијални прес-центар. То је најпосећанија медијска платформа у Русији, која у континуитету ради од 1991. године, када је совјетски председник Михаил Горбачов указом зграду дао на коришћење РИА „Новостима“, које су данас у саставу МИА „Росија севодња“.
По броју догађаја које организују, прес-центар „Росија севодња“ је апсолутни лидер у Русији на тржишту информационих услуга — овде се годишње одржава више од 1.500 конференција за штампу, видео-мостова и округлих столова, у којима учествују највиши руски званичници, аналитичари и експерти из земље и иностранства, као и бројне друштвено-политичке организације.
У прес-центру ради шест сала, опремљених најсавременијом опремом, која омогућава да се обезбеди директан телевизијски пренос за водеће телевизијске куће у земљи и иностранству, али и да се организују видео-конференције из различитих тачака света.
Шетња кроз здање
„Росија севодња“ је велика, мултинационална кућа, која запошљава армију људи — од новинара и уредника, преко безбедњака до рецепционара и гардеробера. Овде, међутим, не раде само Руси, већ и Срби, Французи, Американци, Италијани, Кинези…
И сама шетња кроз ово гигантско здање фасцинира, па чак и вожња лифтом у којем се чује тиха опуштајућа музика ствара посебан угођај.
Дуж уских блиставо чистих ходника постављени су трофеји и бројне плакете — признања која је ова медијска кућа у својој историји добијала.
Да се налазите у правом медијском царству и великом информационом центру, указују и монитори и кролови, који су постављени готово на сваком кораку, а на којима се непрестано смењују најсвежије информације из земље и света или најновије вести о успесима које су запослени, новинари или фото-репортери, постигли на домаћим и међународним такмичењима.
Свака редакција је такође прича за себе. Свака од њих има своју атмосферу. У некима све врви, у другима је сасвим мирно и тихо. То су огромне, простране просторије са великим панорамским прозорима, одакле поглед пуца на стару Москву.
У некима од њих, у централном делу редакције, налази се и „мултимедијални круг“, на којем се „врте“ све новости. Вести стижу, обрађују се, а затим се преносе на „информациони круг“. Доносе се одлуке да ли ће вест бити илустрована фотографијом, видеом или инфографиком.
Реагује се брзо, ради се оперативно.
Више фотографија о нашој медијској кући погледајте у овој галерији.
Српска редакција „Спутњика“
Српску редакцију „Спутњика" је најлакше препознати — овде доминира српска тробојка и српски грб. Ту је и икона Белог анђела, драг поклон из Србије.
Српску редакцију у Москви званично чини руско-српски четверац — два Руса и две Српкиње. Незванично, чине је сви запослени у „Росија севодња“ — ексклузивне, најновије информације из земље и света непрестано циркулишу кроз сваку редакцију — размењују се информације, допуњују, употпуњују… Свако је овде индивидуалац, али и тимски играч.
Колектив је у свакој редакцији мешовит — раде млади, образовани људи, пуни ентузијазма и иновативних идеја, али и они старији — искусни и прекаљени. Сасвим довољно за успех.
Московски тим „Спутњика“ свакодневно је „на врућој“ вези са београдском редакцијом, и 24 сата ако затреба.
Од ресторана до фитнес-центра
Овде је све подређено запосленима — створени су сви услови да опуштено стварају и реализују своје замисли и идеје. Осим многих редакција и других радних просторија, направљене су и специјалне зоне за одмор, рекреацију и релаксацију.
У оквиру куће раде и кафетерије, теретана, фитнес-центар, сауна и салон лепоте, који обједињује фризерски салон, студио за масажу и козметологију, педикир и маникир, соларијум…
У оквиру зграде налази се и библиотека, соба са музичким инструментима, затим банкомати, аутомати за кафу и остале топле и хладне напитке… На њима се, по симболичној цени, могу купити и сендвичи и друге слатке и слане грицкалице.
До пре две године овде је постојала и „спаваћа соба“ са двема специјалним капсулама, која је омогућавала запосленима да за време радног времена дремну 20-ак минута. Ту се такође налазио и базен, затим клизалиште, специјална соба — играоница за децу, фото-студио, уметничка радионица за најмлађе и мали зоолошки-врт са домаћим животињама. Осим тога, у оквиру зграде ради и ресторан — на јеловнику је све, од супа и салата до десерта и воћа. Могу се јести руска национална јела, али и италијанске пасте или јапански суши.
У оквиру компаније организују се и бројни тренинзи, курсеви и семинари, на којима запослени усавршавају своја знања, вештине и умећа, а такође се организују и наградне игре или конкурси за запослене, па се могу освојити и награде попут улазница за позориште, балет или концерт.
Осим тога, сви запослени у „Росија севодња“ редовно учествују у бројним хуманитарним акцијама у којима се прикупља помоћ за децу без родитеља или болесне малишане, а поред тога су и редовни добровољни даваоци крви.
Још која о „Спутњику“
Зграда на Зубовском булевару у Москви није једино здање овог медијског гиганта — редакције и радијски студији МИА „Росија севодња“ налазе се на још једној локацији, у улици Пјатницка, у самом срцу Москве.
Осим тога, „Спутњик“ има своја представништва, или како то Руси зову „хабове“, и у неколико десетина земаља света, укључујући Београд.
Новинска агенција „Спутњик“ започела је рад на глобалном медијском тржишту 10. новембра 2014. године, под слоганом: „Говоримо оно што други прећуткују“. Има своје сајтове на више од 30 светских језика, свој радио, апликације за мобилне телефоне и странице на друштевним мрежама.
Сајтови „Спутњика“ пружају читаоцу мноштво садржаја: инфографику, видео-материјале, фото-репортаже, интернет гласање, као и аналитичке текстове, коментаре и ексклузивне интервјуе.
Свој радијски програм „Спутњик“ емитује у више од 80 градова света, као и преко интернета. Емитује више од 800 сати програма дневно.
МИА „Росија севодња“, најцитиранији руски медији
За нешто више од годину дана постојања у Србији, „Спутњик“ је постао медиј којем се верује и један од најцитиранијих медија у земљи и региону.
МИА „Росија севодња“ је најцитиранији медији на друштвеним мрежама руског сегмента интернета у 2015. години. Информације ове медијске групе, према подацима компаније „Медијалогија“, корисници друштвених мрежа су „поделили“ више од 7,6 милиона пута, што је скоро два пута више од свих других извора, укључујући новинске агенције, ТВ канале, дневне листове, часописе и интернет портале.
Осим тога, „Росија севодња“ повећава цитираност и својих брендова у иностранству.
Агенција је такође проглашена и лидером по цитираности и спомињања њеног имена и међу свим медијима у Русији.