„Људи у последње време потпуно погрешно дефинишу тероризам и то доводи до веома лоших политичких одлука“, написао је Пилар у чланку за „Нешенел интерест“.
Како каже, јавност пре свега не схвата да је тероризам више тактичка техника, него скуп одређеног броја људи. Терористима се, наставља он, сматра група „лоших момака“, па се потпуно погрешно подразумева да ће, уколико они буду уништени, проблем бити решен.
Други проблем је, истиче он, у томе што постоји тенденција повезивања појма „тероризам“ са одређеним организацијама као што су Ал Каида или ДАЕШ.
„Чим чујемо та имена у нашим главама се нижу само слике разноразних терористичких организација“, истиче он.
Таквим начином размишљања се руководи и амерички политички естаблишмент, каже он.
„Политичари и даље проширују антитерористичке операције против припадника ДАЕШ–а у Либији или Авганистану. Међутим, чињеница је да је управо та терористичка организација најпопуларнији бренд у радикалном сунитском свету, а то вешто користи свако ко учествује у игри моћи“, истиче бивши амерички обавештајац.
„Где се зауставља таква експанзија?“, запитао се он.
Данас су, према његовим речима, то Либија и Авганистан, сутра пажња може бити усмерена на Сомалију или Обалу Слоноваче, односно на било који део света, уколико се чује за активности ДАЕШ–а.
У међувремену, како каже, милитанти у Авганистану, који себе називају припадницима ДАЕШ-а, у ствари су талибанска маргинална група која се утркује за власт.
Садашња стратегија, према његовим речима, тешко да ће довести до суштинских резултата.
„Елиминацијом још неколико терориста, Америка ће само потрошити значајну количину својих ресурса, док ће начињена колатерална штета покренути антиамеричко расположење и пораст насиља. Као резултат тога, настојање да се успостави мир у одређеном делу света биће контрапродуктивно, као што се већ догодило у Либији“, подсећа он.
Пилар закључује да ће та тежња за борбом против тероризма, без узимања у обзир саме сржи проблема, довести до вечног рата са ДАЕШ–ом и сличним организацијама.