И док су Либија и Сирија управо због тога потонуле у хаос, Европа се суочила са низом терористичких напада какве не памти у новијој историји.
Најновији напад догодио се у уторак управо у седишту Европске уније, али и низа међународних институција, НАТО-а и земаља Бенелукса.
Терористичка организација ДАЕШ преузела је одговорност за нападе у Бриселу који су однели 31 људски живот. Само неколико месеци раније, неколико стотина километара јужније, Париз је био поприште стравичног пира исте терористичке група која је у више координисаних напада убила 130 људи.
Више је него очигледно да су Гадафи, Асад и други који су схватали њихову забринутост разумели дешавања и трендове у региону, иако нису могли да предвиде конкретне нападе и њихову сценографију.
Неколико месеци пре смрти пуковник Гадафи је управо рекао да је јединствена и стабилна Либија једина брана која спречава бујицу стотина хиљада миграната и терориста у руху избеглица да поплаве Европу.
„Либија има безбедносну улогу на Медитерану“, упозорио је он својевремено за париску телевизијску станицу „Франс 24“.
Упркос овим тврдњама, Француска, још неколико чланица НАТО-а и других земаља наставило је са војном интервенцијом у Либији. Земљу је преплавио невиђени талас смртоносног насиља који је, у последње време, као последицу имао развој све већег упоришта злогласног ДАЕШ-а међу обичним људима.
У 2013. години, када су западни лидери разматрали слање оружја сиријским побуњеницима, Башар ел Асад је упозорио на развој опасног сценарија. Приступ додатном наоружању није само допринео јачању терориста у Сирији, већ је довео и до „директног извоза тероризма у Европу“, рекао је он.
„Ако Европљани испоруче оружје, европско двориште постаће терористичко, а Европа ће платити цену за то“, упозорио је Асад.
Почетком 2015. године, Ахмед Гадафи ел Дам, рођак некадашњег председника Либије и бивши обавештајни званичник, предвидео је у Европи, за годину или две, терористички напад упоредив са 11. септембром у САД.