Амерички медији се нису претерано бавили пресудом Радовану Караџићу, јер су у председничкој кампањи, а и главна тема су била дешавања у Бриселу. Мало кога је занимало нешто што се десило пре 20 година, истиче за Спутњик Обрад Кесић, представник Републике Српске у Вашингтону.
„Та пресуда не мења досадашње стање. Од самог потписивања Дејтонског споразума имамо међу Бошњацима константна инсистирања да је РС нелегална и нелегитимна и да је треба укинути. Свака пресуда која је донета, поготово у вези са Сребреницом, и која је утврдила такозвани геноцид, злоупотребљава се као аргумент да је цела РС геноцидна и да је треба укинути“, каже он.
Међутим, како сматра Кесић, правно гледање на ту ситуацију је врло проблематично.
„Они се позивају на међународно право које је везано за људска права, кршења људских права и Конвенцију о геноциду. Али то се тиче држава, а РС је ентитет. Тако да, са једне стране, они оспоравају РС да постане држава, а са друге стране, покушавају да против ње користе међународно право које је везано за државе“, каже Кесић.
Он наглашава да у међународном праву нигде није предвиђено да треба укидати ентитет и државу који су осуђени на било који начин, учествовали у геноциду или да нису спречили могући геноцид.
„Али то се нон–стоп злоупотребљава и ствара се фама да са сваком пресудом може да дође до неке ревизије и да се угаси РС. Најбитније је то да ми знамо да постоје стални притисци и напади на РС и да постоји значајан број бошњачких лидера који би се везали за тај став и који би то подржали. Знамо и да у међународној заједници постоје они који би једва чекали да могу да укину РС, али у суштини, та пресуда Караџићу нити шта мења, нити доприноси њиховој жељи и ставовима око тог питања“, закључује Кесић.