Ослобођење древне Палмире одјекнуло је као важна победа сиријске владе над ДАЕШ-ом. Палмира није велики град, попут Хомса или Раке, али њено ослобођење изазвало је узбуђење и одушевљење. Према речима Слободана Јанковића из београдског Института за међународну политику и привреду каже да је важно да се Даеш потисне што више на исток и истисне из западног дела Сирије.
„Паралелно са ослобађањем Палмире дошло и до ослобађања града Синџарa на северу Ирака, који су ослободили ирачки Курди, тако да се све више сужава територија коју ДAEШ контролише. Отприлике, њене територије секу се из Сирије централним правцем од запада ка истоку, а у Ираку од севера ка југу и од југа ка северу“, каже Јанковић.
Палмира се налази на раскршћу путева који воде ка Дамаску и Хомсу и ка територијама које и су под контролом ДАЕШ-а. Јанковић подсећа да је истовремено са Палмиром у Ираку ослобођен град Синџар, још једна важна стратешка тачка која лежи између река Тигар и Еуфрат. Са ослобођењем ова два града, делимично је пресечена веза између сиријског и ирачког дела територија под контролом ДАЕШ-а, тако да се може рећи да акције ослобађања Палмире и Синџара представљају почетак краја ДАЕШ-а.
Са друге стране, ослобођење Палмире има и своју симболику. Када је ДАЕШ заузео Палмиру, она је, захваљујући дивљачком понашању исламиста постала симбол, попут Гернике, баскијског града који су током шпанског грађанског рата фашисти авионским бомбама сравнили са земљом.
Симболика Палмире је можда још значајнија од Гернике као града који симболизује бестијално уништавање, сматра академик Љубодраг Димић, зато што Палмира има хиљадугодишње трајање, грађен је и рушен више пута у историји, али је дочекао наше доба као време у коме варвари више не постоје. Међутим, Палмира је, када ју је освојио ДAEШ, постала класична историјска лекција о томе на који начин су нестале старе цивилизације, каже Димић.
„У судару са сасвим искључивим тумачењем религије, све оно што је представљало античко наслеђе подложно је разарању и уништавању. Ако је рушење Будиних кипова у Бамијану пре једне деценије најавило да стиже нови варваризам који брише цивилизацијске тековине, који не припада само простору и народима који ту живе, Палмира је нови симбол онога шта може да се деси, не само остацима људске цивилизације, већ људској цивилизацији“, каже Димић.
Припадници ДАЕШ-а држали су антички град Палмиру под окупацијом готово годину дана. Током окупације разорили су непроцењиво културно благо — неколико храмова и славолук из римског периода, а од музеја су направили затвор.