„Наравно да ми смета способност Русије да прикупља податке о кључним објектима наше инфраструктуре. Треба бити веома опрезан, када већ ми не обраћамо пажњу на развијање технологије и користимо филм, где остали користе дигитализацију. Они (Русија) су испред нас“, изјавио је командант Стратешке команде војних снага САД адмирал Сесил Хејни током расправе Комитета о оружаним снага у Сенату САД, пише „Омаха врлд хералд“.
Страхови адмирала Хејнија и других војних руководилаца потичу из тога што је Русија, према њиховом мишљењу, усавршила апарате за снимање са авиона, који врше инспекцијске прелете над територијом САД у оквирима Договора. Промене су направљене на камерама — у Стратешкој команди сматрају да су на њима инсталирани четвороопсежни дигитални сензори, што омогућава Русији да добије јасније слике објеката, чак и током облачног времена, наводи лист.
На америчким авионима, према речима адмирала, користе се застареле филмске камере.
Државе–чланице Организације за безбедност и сарадњу Европе су 1992. године потписале Договор о отвореном небу, који је дозволио чланицама да врше инспекцијске летове над територијама осталих земаља. До сада је Договор потписало 34 земље, укључујући и Русију и САД.
Обавештајна ескадрила ваздушних снага САД лети на специјалном авиону „боинг ОЦ–135Б“ у оквирима Договора лети петнаестак пута годишње и то углавном изнад Русије. Са своје стране, руски авион Ту–214 сваке године прелеће Америку до шест пута. Сви обавештајни летови спроводе се под контролом посматрача државе–домаћина, који се налазе на самом авиону.