„У Унеску је основан ванредни фонд за Сирију и тамо се упућују добровољни прилози земаља–чланица. Обнова (Палмире) ће највероватније ићи из ванбуџетских средстава Унеска. Тренутно је у том фонду око 2,7 милиона евра, од који су 2,5 милиона из Европске Уније, а 170.000 из Фландрије“, рекла је Митрофанова.
Према Митрофановој, током четири године војних дејстава на територији Сирије разрушено је 300 од 10.000 археолошких споменика колико их постоји у тој држави.
Питање обнове ослобођеног древног града Палмире у Сирији биће размотрено на састанку Групе пријатеља Светског наслеђа 31. марта у париском седишту међународне организације.
Палмира је један од најбогатијих градова касне aнтике у оази Сиријске пустиње, између Дамаска и Еуфрата. Према предању, Палмиру је основао библијски цар Соломон. Рушевине Палмире налазе се на списку објеката Светског наслеђа Унеска.
Терористи ДАЕШ–а, који су окупирали град 20. маја прошле године, порушили су неколико древних споменика, укључујући и статуу Лава од Ел Лата, стару две хиљаде година, светилиште Баал Шамин, саграђено у време Римског царства у I веку нове ере, и највећу грађевина у граду — Храм Бел, сазидан током владавине цара Тиберија 32. године нове ере.
Терористи су, такође, убили и једног од најпознатијих археолога Сирије, 80–годишњег Халеда ел Асада, који је свој живот посветио проучавању наслеђа тог древног града.
Контролу над Палмиром сиријска армија је преузела 27. марта.