Шешељ за Спутњик каже да га Хашка пресуда не интересује, као и да је одлично расположен. Он је поновио да неће пратити изрицање пресуде које би требало да буде сутра у 10 сати, и да ће за њега то бити сасвим обичан дан.
— Сутра обављам своје страначке послове, имаћемо редовну конференцију за штампу, митинг у Панчеву у 17 сати, а увече гостујем на једној телевизији.
Шта очекујете од пресуде Хашког трибунала и да ли она има неког утицаја на државу?
— Пресуда ме уопште не занима. Држава ни на који начин није упетљана у оно за шта мене оптужују. И да ме осуде и на 100 година, држава не би имала никакве последице.
Да ли очекујете да држава реагује после изрицања пресуде?
— Ни то ме не интересује.
Изјављивали сте да имате сазнања да ће казана у вашем случају бити драконска. Одакле вам те информације?
— Бруно Векарић је током посте Хагу и Загребу неким хрватским функционерима рекао да је сазнао да ће моја казна бити 25 година робије. О томе сам одмах обавестио јавност. Не знам да ли је његова информација исправна.
Рекли сте да се не враћате у Хашки трибунал без обзира на то каква буде пресуда…
— Сигурно не идем добровољно…
А ако се деси да пресуда буде таква да вам је до издржавања укупне казне остало још неко време, да ли бисте је одслужили у Србији ако наша држава буде у могућности да то обезбеди?
— Не. Не признајем и не пристајем ни на какве компромисе.
Дакле, не прихватате да служите казну ни у Хагу, ни у нашем затвору, ако буде потребе за тим?
— Не. Хашки трибунал сам победио и то је видео цео свет. Тај суд нисам никад признавао као регуларан суд и то је ваљда свима јасно. Нема компромиса са мном по том питању.
Који је поступак кад се у Хашком трибуналу изриче пресуда без присуства бранилаца и оптуженог?
— Не знам, јер је ово преседан. Први пут ће се десити овако нешто.
Како ваша породица дочекује сутрашњи дан, да ли са њима разговарате о томе?
— Не. Нико ништа не пита. Кампања иде успешно и ја сам велики оптимиста пред ове изборе.
Ако уђете у парламент Србије, шта ће се и да ли ће се нешто променити у односу на ваше раније учешће у раду парламента?
— То ће бити једна снажна странка која се залаже против Европске уније и НАТО-а и која се залаже за интеграцију са Русијом, а Скупштина ће попримити другачији изглед.
*Оптужница у три тачке Шешеља (61) терети за злочине против човечности — прогон несрба на политичкој, расној и верској основи; депортацију и присилно премештање. Вођа радикала је у шест тачака оптужен за кршење закона и обичаја рата — убиства, мучење, окрутно поступање, безобзирно разарање села или пустошење које није оправдано војном нуждом, уништавање верских објеката и пљачкање јавне или приватне имовине. Ти злочини, по оптужници, били су почињени у Зворнику, Вуковару, Мостару, Невесињу, Брчком, Босанском Шамцу, ширем подручју Сарајева и војвођанском селу Хртковци. Шешељ је добровољно отишао у Хаг 2003. године, а Трибунал га је безусловно вратио у Србију 2015. године. У образложењу се наводи да је у питању његово здравствено стање. Хаг је захтевао да се Шешељ врати на изрицање пресуде, али је он то одбио.