Са нашим гостима разматрали смо због чега ослобађање Палмире има и симболичну поруку, какав је историјски значај овог древног града, као и шта је уништено и када ће бити обновљено.
У првом делу емисије, од 17 до 18 часова, наши гости били су професор на Факултету политичких наука Мирољуб Јефтић, професор на Катедри за историју на Филозофском факултету Жарко Петковић и антрополог Стефан Алексић.
— Мирољуб Јефтић: Могућа су мултилингвистичка, мултирасна, мултинационална друштва. Мултирелигијска друштва нису могућа.
— Мирољуб Јефтић: Ова Исламска држава, за коју се надам да ће бити уништена, биће инспирација за неку радикалнију и успешнију организацију.
— Мирољуб Јефтић: Освајање Палмире ће можда бити почетак краја ове Исламске државе (ДАЕШ–а), али то неће бити крај идеје о исламској држави.
— Стефан Алексић: Исламска држава (ДАЕШ) је настао на пљачки нафте у Мосулу.
— Жарко Петковић: Палмира је девастирана и руинирана, али изгледа да су сачувани колонаде и храм богиње Бел по којима је град препознатљив.
— Жарко Петковић: Палмира је била најочуванији локалитет из периода класичне антике.
У другом сату у сусрет изборима у Србији разговарали о томе шта странке нуде грађанима. Да ли партије имају идеологију и колико су доследне. Шта су у претходних 26 година вишестраначја у Србији научили политичари, а шта бирачи? Како се грађани Србије одлучују за кога гласају?
Наши гости у другом делу емисије били су социолог Владимир Вулетић, сатиричар Бојан Љубеновић, и политички директор Центра за слободне изборе и демократију Ђорђе Вуковић.
— Бојан Љубеновић: Убедљиво највише гласова ће добити Српска напредна странка, али мислим да ће то бити мање него на прошлим изборима, због људи који су 2012. године убацили беле листиће у кутије и због повратка дела бирача те странке Српској радикалној странци.
— Ђорђе Вуковић: Ови избори су судбоносни за четири листе, који су испод 10 одсто подршке — за СРС, ДС, коалицију око СДС–а и коалицију ДСС–Двери.
— Ђорђе Вуковић: Највећа неизвесност на овим изборима је ко ће ући у парламент. Осим СНС–a у парламент улази и СПС, сви остали испод 8 одсто нису сигурни.
— Ђорђе Вуковић: Млади гласачи су данас наклоњени екстремној десници, као што су млади некада били склони екстремној десници.
— Бојан Љубеновић: Ја имам теорију да у Србији није опозиција та која обара власт, него да власт увек саму себе обара.
— Ђорђе Вуковић: Интересантно је да су у Србији власти наклоњенији приватни медији него јавни сервис.
— Ђорђе Вуковић: Медији у великој мери утичу на расположење бирача и могу да утичу на креирање јавног мњења.
— Бојан Љубеновић: Бирачи у Србији се одлучују најчешће да гласају за оног кога има највише на телевизији. Кога има највише у тој магичној кутији, тај побеђује.
— Владимир Вулетић: Постоји један део људи коју увек гласају за власт, а постоје људи који никада не излазе на изборе.
— Ђорђе Вуковић: Програми више нису тако значајни на изборима.
— Ђорђе Вуковић: Нема неке суштинске разлике између левице и деснице која је постојала пре двадесет, тридесет година.
— Бојан Љубеновић: Партије су интересна предузећа, која гледају да задовоље само интересе малог круга људи.
— Бојан Љубеновић: Ове предстојеће изборе бих описао афоризмом: „Власт је зрела за опозицију, а опозиција није зрела за власт“.
— Владимир Вулетић: Странке у Србији су имале идеологију деведесетих година, након 2000. године идеологија је у другом плану.
Хвала вам што сте нас слушали и читали!