Дачић је српским новинарима рекао да ће се Специјална комисија за војно–техничку сарадњу Србије и Русије састати 13. априла у Београду, али није изнео више детаља о томе.
Раније је објављена вест да је Србија већ предала списак потребног наоружања руској страни. Потпредседник Владе Русије Дмитриј Рогозин, током посете Београду у јануару ове године, рекао је да ће Комисија „размотрити молбу Србије“, а да ће на њу „у складу са могућностима бити одговорено“.
Руски министар одбране, током састанка са Дачићем, оценио је да је српско–руска сарадња веома активна.
„Наш приоритет је реализација споразума постигнутих на највишем нивоу“, казао је Шојгу.
Према његовим речима, курс проширења партнерства потврђен је током недавне посете председника Србије Томислава Николића Москви и његовим разговорима са председником Русије Владимиром Путином. Шојгу је позвао српског министра одбране Зорана Ђорђевића да учествује на 5. Међународној конференцији за безбедност која ће бити одржана 27. и 28. априла у Москви, а чија ће главна тема бити борба против тероризма.
„Ми видимо његову посету као добру могућност за лично упознавање и размену мишљења о кључним питањима билатералне војне сарадње. Имамо згуснут распоред активности ове године, укључујући преговоре представника генералштаба, заједничке војне вежбе, узајамне посете делегација, припрему војних кадрова, официра, итд.“, казао је Шојгу.
Руски министар је такође изразио наду да ће српски војници и ове године учествовати на Међународним војним играма у Русији, на Тенковском биатлону и „у свим другим активностима“. Шојгу је истакао да Русија наставља да ради на хуманитарном деминирању у Србији и да постоји велико искуство у тој области, а да би значајан заједнички пројекат могао да буде деминирање сиријске Палмире.
„Када смо оснивали Српско–руски центар у Нишу ми смо претпоставили да ћемо те радове обављати и у трећим земљама“, истакао је Шојгу.
„Данас радимо на деминирању споменика културе у Палмири, а радићемо и на деминирању целог града, у којем је некада живело 100.000 људи“, додао је Шојгу.
Он је истакао да избеглице имају „огромну жељу да се врате својим кућама и свом животу“.
Током састанка два министра, посебна пажња је била посвећена европској безбедности, укључујући и ситуацију на Балкану.
Дачић је рекао да је „Сергеј Шојгу један од највећих пријатеља Србије“ и да је био „наш гост и у тренутку када је Србија била бомбардована“
„Србија Русију сматра својим природним савезником, са којима чврсто сарађује већ вековима“, казао је Дачић.
Он се захвалио Русији на подршци коју пружа Србији и српском народу, а „посебно за Косово и Метохију“. Дачић је такође рекао да са Шојгуом већ годинама има добру сарадњу, а да су добро сарађивали и по питању решавања кризе у Украјини, док је био председавајући ОЕБС–а.
Дачић је започео дводневну посету Москви, где се састао и са митрополитом Иралионом поводом договора о почетку радова на изради мозаика у Храму Светог Саве у Београду. Дачић ће се данас састати и са потпредседником Владе Русије Дмитријом Рогозином.
Српски министар спољних послова је у Русију допутовао на позив руског шефа дипломатије Сергеја Лаврова, са којим ће се састати 1. априла. Главна тема разговора двојице министара биће „актуелно стање и перспективе билатералне сарадње“, заједнички инвестициони и економски пројекти и сарадња у међународној арени.