Она ипак верује да ће доћи до другачије пресуде у жалбеном поступку.
Кандићева је, у изјави Хрватској радио телевизији, рекла да ослобађајући пресуду Шешељу нису очекивале ни власти у Србији који је, како је рекла, направио довољно проблема откако је пуштен из Хашког трибунала.
„После пресуде може да направи велике проблеме управо својим бившим сарадницима, јер су му овом ослобађајућом пресудом отворена врата за политичко ангажовање, док не треба више ни сумњати да ће успети да уђе у парламент“, рекла је Кандићева.
Она је оценила да лидер радикала сада може на предстојећим изборима да добије много више бирача.
Према њеним речима ослобађајућа пресуда је изненађење за све који памте препоруку судије Хашког трибунала Жана Клода Антоанетија изнету после завршетка доказног поступка у мају 2011.
„Он је тада рекао да доказни поступак показује да има чврстих доказа за осуду Шсешеља, за подстицање, помагање и извршење депортација, пресељења и прогона, али на основу садржаја онога што је јавно говорио“, подсетила је Кандићева.
Ипак, како је истакла, данас је донета пресуда током чијег читања је судија Антоанети рекао да није доказана оптужница онако како је поставило тужилаштво, односно да нема доказа за планирање, наређивање и извршење ратних злочина.
„Образложење које смо чули одудара од чињеница које су утврђене у неким другим предметима, чак и пред домаћим судовима. Посебно одудара и од онога што се стварно у животу догодило, почевши од 1991. па до 1994“, рекла је Кандићева.
Према њеним речима суђење Шешељу и све што се у вези с тим догађало представља преседан, почев од његовог добровољног одласка у Хаг, затим учествовања и одбијања да учествује у суђењу, чињенице да је принудио Хашки трибунал да се сам брани, до смене судије Фредерика Хархофа, па до тога да буде пуштен на слободу без икаквих гаранција.
„То је све било чудно, али најтеже је објаснити ову данашњу пресуду. Мислило се да ће бити ослобођен у односу на шест тачака, а осуђен за чињење дела путем јавног говора мржње према несрбима“, рекла је Кандићева.
Ипак, како је нагласила, после жалбеног поступка треба очекивати другачију пресуду.
„Ова пресуда тешко да може да издржи жалбени поступак и верујем да ће доћи до другачије пресуде, само је питање када ће се то догодити и шта ће бити са Шешељoм дотле“, рекла је Кандићева.
Како је објаснила, данашња пресуда сматра да су опште познате чињенице шта се дешавало у Војводини до августа 1995. неважне, па да их чак и другачије представља него у осталим предметима.
„Постоји толико општепознатих чињеница o томе шта се догађало у Војводини, у Хртковцима, односно да се застрашивање Хрвата, и добрим делом Мађара, одвијало на прецизан начин, постављањем бомби и остављањем ножева са порукама о исељењу и да је то трајало до августа 1995, када је власт променила политику и забранила избеглицама улазак у хрватске куће. То су чињенице које не може да побије оваква пресуда, јер су се оне догодиле, живи су људи. На суђењу Шешељу су чак сведочили и Срби, житељи Хртковаца, о томр шта се догодило“, закључила је Кандићева.