ЕУ и Турска једногласно су усвојили 18. марта Споразум о избеглицама. У складу са њим, сви нелегални мигранти који уђу на територију Европе након 20. марта, подлежу депортацији у Турску. Притом, све расходе за њихово враћање ЕУ преузима на себе и Анкара ће за то, између осталог, добити из европске касе око 6 милијарди евра.
Организација за заштиту људских права „Амнести интернешенел“ саопштила је да су турске власти почеле принудно да враћају избеглице у Сирију још од средине јануара 2016. године.
„У очајним покушајима да затворе границе својих земаља европски лидери смишљено игноришу чињеницу да Турска није безбедна земља за сиријске избеглице и да је из дана у дан све опаснија“, наводи се у реферату директора „Амнести интернешенел“ у Европи и Централној Азији Џона Далхизена.
Представник организације тврди да масовно враћање сиријских избеглица показује „критичне недостатке Споразума између ЕУ и Турске“, чија реализација може бити постигнута само уз пуно кршење међународног права.
„Амнести интернешенел“ наводи пример принудне депортације троје мале деце без пратње родитеља, као и жене у осмом месецу трудноће.
„Нељудскост и принудна депортација великих размера једноставно поражавају. Турска треба то одмах да прекине“, нагласио је Далхизен.
Већина протераних избеглица није имала документа, међутим, постоје случајеви и легалних избеглица које су ухапсиле турске власти без одговарајућих докумената, наводи се у реферату те организације за заштиту људских права.
Према извештају, сада се у подручју близу турске границе у Сирији налази око 200.000 избеглица.
Према саопштењима хуманитарних организација, избеглице у камповима живе у „нељудским“ условима, без чисте воде и канализације. У камповима „цвета“ киднаповање људи ради узимања откупа. Активни су и кријумчари који траже хиљаду долара за прелазак преко турске границе.