Хрватска агенција наводи да је Државно тужилаштво на новинарско питање у вези са пресудом одговорило да је у Хрватској 2002. подигнута оптужница против десеторице окривљених, укључујући и Шешеља, због ратног злочина против цивила.
Тужилаштво је навело да је поступак против Шешеља у Хрватској прекинут, пошто га је због истог дела оптужио и Хашки суд, који на темељу прописа, укључујући и хрватски Уставни закон, има примат у вођењу поступка.
„С обзиром на то да је оптужница Тужилаштва Међународног кривичног трибунала за бившу Југославију неколико пута мењана, Државно тужилаштво ће извршити анализу неправоснажне пресуде ради поређења оптужбе у тој пресуди и злочина за које се окривљени Шешељ терети у Хрватској, а ради евентуалног даљег поступања“, саопштило је хрватско тужилаштво.
ХИНА наводи да је Шешељ оптужен у Хрватској након истраге коју је против њега и осталих оптужених на захтев Државног тужилаштва покренуо у јануару 1995. Жупанијски суд у Осијеку. Тада је суд наредио да се против свих окривљених изда потерница.
Иста оптужница, уз Шешеља, теретила је и Вељка Кадијевића, Благоја Аџића, Звонка Јурјевића, Божидара Стевановића, Животу Панића, Милета Мркшића, Веселина Шљиванчанина, Мирослава Радића и Горана Хаџића.
Хрватска агенција преноси да је оптужница против Шешеља и осталих подигнута у вуковарском Жупанијском суду, а решењем Врховног суда од 4. априла 2007. премештена је у Жупанијски суд у Осијеку.
Том оптужницом се десеторица окривљених терете због ратног злочина против цивила, ратног злочина против рањеника и болесника, ратног злочина против ратних заробљеника и ратног злочина уништавања културних и историјских споменика.