„Санкције погоршавају економске односе Русије и Француске, трећим иностраним инвеститором у руску економију. Извоз робе у 2014. години из ЕУ у Русију смањио се за 12,1 одсто, а увоз 13,5 одсто. Од почетка 2015. године трговински обрт из ЕУ у Русију смањио се за 40 одсто, што је повезано са неиспоручивањем ’мистрала‘. Многи француски пројекти у Русији су били отказани или обустављени. Ембарго који је увела Русија као одговор на санкције нанео је тежак ударац пољопривреди и агро-индустрији Француске, између осталог свињарству које је затварање руског тржишта коштало 40 милиона евра. Санкције су ставиле под знак питања и сарадњу у индустријској сфери…. Ако санкције не буду укинуте, француске компаније ће изгубити више од Русије која ће наћи и већ налази нове партнере и развија националну индустрију и пољопривреду“, налази се у нацрту резолуције N3585, коју је поднео француском парламенту посланик Тијери Маријан.
У интервјуу за Спутњик француски посланик је рекао да ће 28. априла представити парламенту резолуцију о укидању санкција, јер су оне „бескорисне, неефикасне и штетне“.
„У стварности ћемо видети да ли се поклапају речи и дела оних који лепо говоре. Ускоро ће и левица и десница гласати о овом питању. Сада сви говоре да се оне на крају морају укинути. Међутим, национална скупштина ће по први пут изразити своје мишљење. Пребројаће се гласови, видећемо, али ја лично мислим: и ако се држите левих или десних погледа, ви треба да браните интересе Француске“, рекао је Маријани.
Он је објаснио да се питање санкција решава на европском нивоу и да о њима не одлучује француски парламент. Због тога, гласање неће помоћи да се санкције одмах укину, али да продужење санкција може бити донето искључиво консензусом земаља ЕУ. На овај начин, ако Француска буде гласала у Бриселу против санкција, оне ће и бити укинуте.
Односи Русије и Запада су се погоршали због ситуације у Украјини. Санкције, које су крајем јула прошле године ЕУ и САД увеле неким лицима и руским компанијама, проширене су на целу руску економију.
У августу 2014. године Москва је увела једногодишњи забрану увоза одређених прехрамбених производа из земаља које су увеле санкције Русији. Ембарго је касније продужен за још годину дана.