„Нажалост, Јерменија непрестано поставља услове за ослобођење окупиране територије. Наставићемо да се трудимо да се сукоб реши на миран начин, али сукоб треба да буде решен уз поштовање територијалне целовитости Азербејџана“, нагласио је Алијев.
Он је подсетио да је Савет безбедности Уједињених нација усвојио четири резолуције у вези са сукобом у Нагорно-Карабаху.
„Ове резолуције, међутим, остају на папиру. Понављам, ове резолуције захтевају хитно и беспоговорно повлачење оружаних снага Јерменије с наше територије. Упркос томе, окупација наше територије траје већ више од 20 година“, рекао је председник Азербејџана.
У суботу су Јерменија и Азербејџан саопштили да се заоштрава ситуација у зони сукоба у Нагорно-Карабаху.
Министарство одбране Азербејџана је саопштило да су Оружане снаге Јерменије извршиле напад, док је јерменски одбрамбени ресор саопштио да је азербејџанска страна предузела „офанзивна дејства“. Обе стране саопштиле су да имају губитке.
Сукоб Азербејџана и Јерменије почео је због Нагорно-Карабаха 1988. године, када је Нагорнокарабашка аутономна област, насељена претежно Јерменима, саопштила да иступа из Азербејџанске ССР.
После сукоба у периоду 1992-1994. године Азербејџан је изгубио контролу над Карабахом и седам околних региона.
Нагорно-Карабах је прогласио независност.
Од 1992. године воде се преговори о мирном решавању сукоба у оквиру Минске групе ОЕБС-а.
Азербејџан инсистира на очувању своје територијалне целовитости, а Јерменија штити интересе непризнате Нагорнокарабашке Републике која не учествује у преговорима.