Од ОЕБС-а, Европске уније и Савета Европе БНВ је затражио да успостави посебне мисије у овом делу Србије, опет ради заштите Бошњака.
У одлуци усвојеној на, како је саопштено, ванредној седници БНВ-а, наводи се да је положај Бошњака у овом делу Србије „неодржив“, те да су Бошњаци „народ под претњом“, због дискриминаторског и непријатељског односа највиших државних органа Републике Србије и носилаца највиших државних функција. Од државних функционера, почев од председника Републике, БНВ тражи да повуку изјаве дате после изрицања пресуде Радовану Караџићу „којима се исказује благонаклоност и разумевање за све злочине које су починили Караџић и српске снаге током стварања Републике Српске“.
Од Владе Србије БНВ тражи да усвојени Акциони план за мањине, у оквиру преговарачког поглавља 23, стави ван снаге и донесе нови, у који би били уграђени и захтеви БНВ, који су, како се тврди, „игнорисани“.
Пре него што су у октобру прошле године његови представници напустили радну групу за израду Акционог плана, БНВ је тражио да се у тај документ угради враћање Бошњацима статуса народа у Србији, затим да се обнови аутономија Санџака у складу са референдумом 1991. године, да мањински народи имају гарантоване мандате у представничким телима државе, а да мањински савети имају право вета на све правне акте који на било који начин третирају права мањина.
Тражено је и расветљавање и процесуирање свих злочина и прогона над Бошњацима у Србији од 1990. године и усвајање резолуције о геноциду у Сребреници.
Сулејман Угљанин је више пута истицао да је Акциони план за остваривање права мањина усвојен тајно и без уважавања захтева Бошњака.