„То је злочин, кривично дело“, изјавио је за Франс Прес један од оснивача компаније Рамон Фонсека, додавши да је то напад на Панаму, јер се неким земљама не свиђа успех компаније у привлачењу клијената.
Here are the famous politicians in ‘the Wikileaks of the mega-rich’ #PanamaPapers https://t.co/Ll2wyPj9KC pic.twitter.com/hRzKA0arBP
— WikiLeaks (@wikileaks) April 3, 2016
Аустралијске пореске власти објавиле су данас да истражују више од 800 богатих клијента те адвокатске канцеларије.
"Сада смо идентификовали више од 800 појединаца пореских обвезника и повезали смо њих 120 с офшор фирмом у Хонг Конгу", објавио је аустралијски порески биро.
Истрагу су почеле и пореске власти Новог Зеланда, потврдио је за агенцију Ројтерс Џон Неш из новозеландске агенције за међународне приходе не наводећи број појединаца или друштава који су предмет истраге.
Немачки лист „Зидојче цајтунг“ саопштио је раније да поседује документе панамске адвокатске фирме „Мосак Фонсека“ који, како тврди лист, доказују учешће низа светских лидера и њихових сарадника у шемама за прање новца и утају пореза.
Информације које су процуреле покривају активности компаније „Мосак Фонсека“ у периоду од 1970. до пролећа 2016.
„Папири укључују 11,5 милиона докумената, више него Викиликс, Кејблгејт, Офшор Ликс, Лакс Ликс и Свис Ликса заједно“, наводи, „Зидојче цајтунг“.
Biggest leak in the history of data journalism just went live, and it's about corruption. https://t.co/dYNjD6eIeZ pic.twitter.com/638aIu8oSU
— Edward Snowden (@Snowden) April 3, 2016
Подаци су представљени у форми имејлова, ПДФ докумената, фотографија и исечака из панамске филмске базе података.
Документа прете да изложе офшоре рачуне 12 актуелних и бивших светских лидера и даје податке о финансијским активностима 128 других политичара и званичника из разних земаља.
Влада Панаме саопштила је да је спремна да сарађује у свим истрагама које ће се водити поводом овог случаја.
„Влада Панаме ће по свим питањима активно сарађивати и дати неопходну помоћ у случају појаве било каквих правних радњи", наводи се у саопштењу премијера владе.
Саму аутентичност докумената нико није званично потврдио, а у самој компанији „Мосак Фонсека“ одбили су да потврде њихову тачност.