Неки експерти сматрају да је објављивање „Панамских папира“ највише усмерено против кинеског руководства, између осталих, на председника Си Ђинпинга. Ово није први пут да су кинески чиновници актери офшор-скандала.
Почетком 2014. године исто ово удружење новинара објавило је податке о офшор рачунима кинеске политичке елите. Тада је светска јавност сазнала и за рачуне компаније зета кинеског председника. Према подацима које је објавило ICJI, он поседује контролни пакет „Екселенс ефорт проперти“, регистрован на Девичанским острвима.
Пре две године у рукама новинара се нашло 2,5 милиона фајлова о 22.000 власника офшорних компанија и рачуна из Кине. Према прорачунима новинара, кинеска политичка елита је изнела од 1 до 4 билиона долара. У томе су им помогле велике западне банке и фондови, као што су „Кредит свис“, Ју-Би-Ес и „Прајсвотерхаус Куперс“. Истраживање новинара изазвало је велику пажњу, али се то ни на који начин није одразило на политички живот Кине.
Овог пута новинари су дошли у посед архиве од 11,5 милиона фајлова. Према непотврђеним подацима, у документима је указана веза рођака председника Си Ђинпинга са правоснажно осуђеним политичарем Бо Силајем. Према верзији новинара, бивши министар трговине Кине знао је за офшор-рачуне и компаније рођака кинеског лидера и њему блиских људи. Ове инфорације сада бацају другачију сенку на хапшење познатог политичара, главног противника Си Ђинпинга за место председника Кине.
Верзија у којој су „Панамски папири“ усмерени управо на дискредитацију кинеског руководства, а не на друге државе, прилично је убедљива. У овој ситуацији треба обратити пажњу на реакцију Пекинга који, као и увек, више воли да не коментарише оваква саопштења. Четвртог априла су кинеске мреже подвргнуте великој цензури. Са мреже Сина Веибо и Вечат су нестали сви подаци везани за „Панамске папире“.
На овај начин кинеске власти су показале шта мисле о скандалу који је у пуном јеку и који, највероватније, као ни скандал из 2014. године, неће утицати на позиције кинеске политичке елите.