Тензије у Нагорно-Карабаху имају „потенцијал да се рашире изван региона“, тврди Стратфор у анализи коју су медији објавили објавили пре договора о прекиду ватре, пре свега алудирајући на Русију и Турску.
„Москва не жели тотални рат. Ако се Русија дубље увуче у сукоб, мораће и Турска због равнотеже против Русије на Кавказу“, наводи амерички труст мозгова.
Сукоби у Нагорно-Карабаху, уз учешће тенкова, артиљерије и хеликоптера, обновљени су 2. априла. Дан касније Баку је прогласио једнострани прекид ватре, међутим настављено је свакодневно спорадично пушкарање. Обе стране криве једна другу за нарушавање крхког примирја успостављеног потписивањем Бишековог протокола 1994. године.
Хосеин Шеиколесалам, члан Иранске исламске консултативне скупштине такође је упозорио на потенцијале преливања конфликта.
„Сукоби не чине ништа добро ни Јерменији ни Азербејџану. Њихови суседи, Иран и Русија, такође могу бити погођени“, рекао је Шеиколесалам у интервјуу Спутњику.
Русија је у више наврата позивала и Јереван и Баку да пронађу мирно решење сукоба у Нагорно-Карабаху. Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров поновио је став Москве по том питању у понедељак.
„Изразили смо своју забринутост и Јеревану и Бакуу и поновили став Владимира Путина о потреби да се одмах заустави кршење прекида ватре и да се не омета пут за наставак напора у правцу постизања мирног решења сукоба. Надамо се да су Јерменија и Азербејџан чули наше апеле“, рекао је Руски шеф дипломатије.
Лавров би требало да посети Баку 7. априла и да се састане иранским колегом Мохамедом Џафадом Зарифом и министром спољних послова Азербејџана Елмаром Мамадијаровим.