Друго и треће место заузимају Кина и Саудијска Арабија, док је Русија на четвртој позицији, саопштио је стокхолмски Међународни институту за проучавање мира (СИПРИ).
Глобални раст војне потрошње у 2015. години први је од 2011. године.
Иако САД и даље највише издвајају за војску у свету, у 2015. години у Северној Америци је забележен пад издатака за те намене, и то од 2,4 одсто у односу на годину пре.
Нешто мање војних издатака имали су и западна Европа, Африка, Латинска Америка. Повећање трошкова забележено је у Азији и Океанији, источној и централној Европи, као и на Блиском истоку.
Истраживачи СИПРИ оцењују да је до пада потрошње у америчкој војсци дошло због мера које је Конгрес усвојио ради смањења расхода у буџету.
Упркос томе, САД је у 2015. и даље највише издвајала за војску у свету, што је чинило 36 одсто укупних војних издатака..
Иза САД је Кина која чини 13 одсто светске војне потрошње, на трећем месту је Саудијска Арабија (5,2 одсто), док је Русија у 2015. години пала са трећег на четврто место са 4 одсто издвајања за војску у односу на укупна у свету. Велика Британија је на петом месту са 3,3 одсто.
СИПРИ напомиње да у војну потрошњу урачунавају издвајања државе на војне снаге и активности, укључујући зараде и друга примања, оперативне трошкове, набавку оружја и опреме, војну индустрију, истраживање и развој, административне трошкове и тако даље.