Међународна група правника заинтересованих за случај Оливера Ивановићев прикључила се његовом тиму одбране. Групу предводи међународни експерт за људска права и пензионисани експерт за право Уједињених нација Жан-Марк Лафренијер.
Љубомир Пантовић, један од адвоката Оливера Ивановића, каже да је оваква помоћ добродошла.
„Адвокати који су нам се прикључили изразили су жељу да нам помогну у састављању жалбе. Прикључиће нам се и адвокати из Београда који имају искуство из Хага у домену ратних злочина. Међутим, време за жалбу нам је врло кратко, свега 15 дана, док је суд имао на располагању 74 дана за писање пресуде“, објашњава Пантовић за Спутњик.
Пантовић каже да ће у другостепеном поступку бити узета у обзир и сведочења која су суду прошле године писмено доставили високи званичници УН и НАТО-а, међу којима је и Хавијер Солана. Пантовић каже да су та писма уврштена у списе.
„С обзиром на исход пресуде, очито је да суд није томе придавао значај, што ћемо ми наравно искористити. То су биле изјаве о карактеру окривљеног, сви ти људи су били и радили на Косову и познавали Оливера. Њихова писма су била афирмативна, и у њима је наведено да је Ивановић човек који се залагао за мир, а не за ово за шта га је тужилац оптужио, а суд осудио. Суд је то условно ценио, али очито не довољно“, наводи Пантовић.
Одбрана лидера Грађанске иницијативе СДП Оливера Ивановића овим је и званично добила помоћ међународних правника и адвоката за жалбу Апелационом суду и верује да ће Ивановић који је осуђен на девет година затвора због ратних злочина, бити ослобођен.
„Пресуда Оливеру Ивановићу шаље врло лошу поруку за све борце за мир и успостављање помирења на Косову. У закључку, захтевамо од Апелационог већа Еулекса да се њихова одлука мора заснивати на доказима и мора бити тотално независна од било каквог политичког утицаја“, сматра француски правник Жан-Марк Лафренијер.
Писмо у одбрану Оливера Ивановића потписало је, поред Солане, још 11 имена генерала и активних високих функционера ЕУ, УН и НАТО-а, међу којима и бивши регионални представници УНМИК-а у Митровици Џерард Галучи И Вилијам Неш, бивши високи званичник УНМИК-а Џим Фит и други.
Ивановића је осудило Еулексово судског веће, којим је председавала судија из Румуније Роксана Комша, на девет година затвора због ратних злочина почињених у Косовској Митровици 14. априла 1999. године.