„Вечерњи лист“ пише да је тема Србије скинута са дневног реда због изостанка става Загреба о том питању.
Загребачки дневник сазнаје у хрватским дипломатским круговима да је та тачка скинута с дневног реда због „приговора“ Хрватске, али извори из ЕУ инсистирају на томе да никакви приговори из Хрватске још нису формално представљени на седници Радне, групе на којој се приговори обично износе.
Они наводе да је реч о томе да, барем засад, хрватски представник на састанцима о проширењу говори да нема никакве инструкције из Загреба, па не може ништа да каже.
Истовремено, министар спољних и европских послова Хрватске Миро Ковач је у неколико интервјуа и изјава јасно рекао да Хрватска неће дати сагласност за отварање Поглавља 23 док Србија не пристане на три услова — поштовање мањинских права, пуну сарадњу с Трибуналом у Хагу и укидање надлежности у процесуирању ратних злочина за подручје целе бивше Југославије.
„За одлуку је потребан консензус, а будући да је 27 земаља дало сагласност за отварање поглавља, чекамо Хрватску да спецификује свој став. Како става још нема, та тачка је скинута с дневног реда јер је не можемо усвојити без консензуса свих 28 држава“, рекао је извор из Савета ЕУ.
Међутим, други извор из ЕУ даје критичнији поглед и каже да није могуће постављати нова мерила за отварање поглавља, јер су та мерила већ одређена током 2014. године, када их је прихватила и Хрватска. Према том извору, Холандија, која до краја јуна председава Савету ЕУ и жели да отвори два нова преговарачка поглавља са Србијом, није задовољна хрватским ставом.
У Европској комисији, која само предлаже али не доноси одлуку (та је одлука стриктно на 28 држава-чланица), кажу да су отварање поглавља 23 и 24 први следећи кораци у преговорима са Србијом.
„Расправа је у току и Комисија је спремна да пређе на следеће кораке чим се испуни потребан услов једногласности међу земљама-чланицама“, каже портпаролка Европске комисије Маја Коцијанчич, а преноси „Вечерњи лист“.