Од тренутка када је Русија поново постала глобални играч, Запад је све чешће оцењивао дејства Москве као агресију, а све информације које је пласирала Русија називао пропагандом.
Главни злочин за који је Запад оптуживао Русију је припајање Крима, а САД и Европа спремне су да у потпуности порекну све историјске везе тог полуострва са Русијом, као и резултат референдума, оцењује лист.
„Политику Москве Запад оцењује кроз призму етике. Не би ту било ничег лошег да се истим тим критеријумима Запад води и приликом оцењивања сопствене политике. Међутим, такви се случајеви ретко проналазе, због чега етичност Запада пада у воду у светлу двоструких стандарда“, пише аутор чланка.
Не треба бити Нострадамус, наставља он, како би се предвидела могућа реакција САД у случају претње револуцијом у некој од њима стратешки важној држави — на пример на Хавајима, где се налази велики део америчке тихоокеанске флоте.
Без сумње би Вашингтон похрлио како би осигурао сопствене интересе, не либећи се да искористи и војна средства уколико за тим настане потреба. Управо то се и догодило 1982. године, када је Велика Британија објавила рат Аргентини због Фокландских острва, подсећа аутор.
Међутим, нико још увек не назива САД и Велику Британију злочинцима који стварају „глобалну претњу“.
Уколико Запад није спреман да призна сопствене грешке, он ће морати да се помири са тиме да и друге земље желе да спроведу своје интересе, као и да престане да за то осуђује Русију, додаје се у чланку „Фокуса“.