Компанија „Епл“ је први пут помогла полицијским органима да добије приступ „сматрфонима“ како би помогла да се истражи случај сексуалног насиља над дететом у Вотертауну. Како би легалним путем добиле помоћ од корпорације власти су поднеле захтев на основу Закона о регулативи.
У то време то није било схваћено као нешто необично — америчке власти су често прибегавале том закону како би од ИТ компанија добиле податке о различитим уређајима. Након случаја у Вотертауну „Епл“ је дозволио приступ америчким властима за још десетине „ајфона“, наводи се у чланку „Волстрит џурнала“.
Сарадња „Еплa“ са властима је престала 2013. године када је припадник Агенције за националну безбедност Едвард Сноуден изашао са открићима о масовном праћењу грађана. Tакве вести су натерале ИТ корпорације да повећају ниво заштите својих производа и да се скептичније односе према захтевима власти. Корпорација је 2014. године појачала криптографску заштиту уређаја — после тога је чак и сам „Епл“ са тешкоћом могао да хакује своје смартфоне, саопштио је лист.
Један од првих случајева сукоба „Еплa“ и власти било је одбијање, без обзира на одобрење суда, да се хакује „ајфон“ Саида Фарука, једног од терориста који је извео напад у америчком граду Сан Бернардину. Касније је тужба против „Еплa“ повучена, јер су власти саопштиле да су добиле приступ подацима „смартфона“ уз помоћ непознате треће стране.