Министарство финансија САД планира да истражи панамски архив како би дошло до информација о помагачима компанија и приватних лица који желе да избегну санкције које су САД увеле Русији. Како је агенцији „Блумберг“ саопштио анонимни извор, Вашингтон би већ у јуну 2016. године могао у санкциони списак да унесе нове фирме и низ приватних лица.
За панамски архив није заинтересован само финансијски ресор САД. За Министарство правде САД он је изговор за ширење своје делатности у борби против корупције у иностранству. Министарство правде је објавило да намерава да повећа број тужилаца за вођење истраге у оквиру Закона о корупцији у иностранству.
Добра је ствар борити се против корупције у другим државама. Међутим, присталице транспарентности постављају питање шта да се ради са онима који крију свој новац у офшор зонама које се налазе непосредно у САД?
Треба рећи да је једна од необичности панамског архива то што у њему има мало информација о америчким компанијама и грађанима. Према мишљењу потпредседнице организације „Трансперенси интернешенел“ Шрути Шах, разлог за то је што је у САД тако лако сакрити новац и личност улагача да Американцима једноставно није потребно да се вежу за Панаму.
„Не мора се ићи у Панаму и друге офшор зоне. Корумпирани чиновници и други криминалци не морају само тамо да перу паре. То се може урадити у било којој америчкој држави“, изјавила је она.
Шрути Шах је нагласила да се у свакој америчкој држави може да буде регистрована компанија са ограниченом одговорношћу или друго правно лице, без откривања личности корисника.
Мало је познато да су 2015. године Сједињене Државе заузеле треће место на рејтинг листи најпривлачнијих офшор зона за оне који желе да сакрију свој новац. Панама се на том списку налази десет места ниже, на тринаестом месту, тако да америчкој полицији и надзорним органима предстоји дуг пут да успоставе ред код себе кући.