„Трошкови изградње додатних објеката прећи ће најављених 650 милиона лира (230 милиона долара)“, рекла је Канданова, председница Архитектонске коморе града Анкаре за турску редакцију Спутњика.
An outbuilding costing 650 million TL is coming to Erdogan's 750 million $ costed palace (Aksaray) pic.twitter.com/IHaAWROavk
— Barbarossa (@BarbarossaKaya) April 7, 2016
Према њеним речима, градња би требало да почне на месту које је заштићено законом, које има стриктна правила градње и где је забрањена изградња оваквих грађевина. Помоћни објекти председничке палате, каже Канданова, требало би да заузимају простор од 322.000 квадратних метара, што је скоро иста површина коју заузима председничка палата. Планирано је да објекти буду изграђени до 2019.
„Нема потребе за толиком градњом. Ни председничка резиденција се не користи у пуном капацитету. Више пута смо нагласили да изградња председничке палате таквог обима и величине не одговара моделу владавине у Турској. Изградња палате предузета је у време жестоких дебата око промена модела владавине у Турској и завршена је као отелотворење новог система“, каже Кандан.
Архитекта подсећа да је у развојној фази планирано да председничка палата заузима простор од 280.000 квадратних метара, а да цена изградње буде 210 милиона долара.
Међутим, узимајући у обзир укупну вредност пројекта, укључујући све фазе градње, спољну и унутрашњу декорацију и ширење на суседна имања, укупни трошкови достигли су 7 милијарди долара.
„Одакле се појављује цифра од 230 милиона долара, када само трошкови за енергију износе 385.000 долара месечно“, пита се Канданова.
Она подсећа да је територија на коју се резиденција шири имање које је оснивач модерне Турске Мустафа Кемал Ататурк оставио у аманет турским грађанима и које је заштићено законом.
Свака изградња на том земљишту је противзаконита. Ататурк је имање купио 1925. сопственим новцем, а завештао га је турском народу 1937. Од тада, то подручје је под заштитом закона и на њему се чува успомена на оснивача Турске Републике.
@baktanli @MFS001 Decorated by Liberace or Willoy Wonka?
— dvk1970 (@testbeeld2015) April 8, 2016
„Изградња резиденције на тој земљи је нарушавање права комплетне турске нације“, каже Кандан.
Мегапалата од 1.150 соба, 30 пута већа од Беле куће и четири пута већа од Версаја, већ је била на мети контроверзи због трошкова изградње и злоупотреба земљишта. Анкарски суд је прошле године већ наредио обуставу радова због нарушавања заштићене зоне.
Louis XIV built Versailles but Erdogan built his Palace.the first in 1685 the second in 2015. King & King!!!! pic.twitter.com/t6Fv7GaEmT
— Libra6 Management (@libra6managment) October 30, 2015
Председничка канцеларија демантовала је наводе суда, тврдећи да он није надлежан за изградњу палате. Грађани палату зову „качак сарај“ — илегални двор. Председник Реџеп Тајип Ердоган замислио је палату као своје ново гнездо, у коме су комбиновани стилови, како познаваоци наводе, „од османске и селџучке традиције до изгледа модерних кинеских железничких станица“. Луксуз је присутан свуда, па и у купатилима која су украшена свиленим тапетама.