Није тајна да је Порошенко одавно прижељкивао оставку Јацењука и да је Гројсмана спремао као кандидата за премијера још на прошлим парламентарним изборима, каже за Спутњик руски политиколог Владимир Корнилов.
„Порошенко је био уверен да ће његов блок на изборима освојити прво место и да ће Гројсман постати премијер. Али испало је да је Јацењук освојио прво место. И онда је дошло до тога да њих двојица морају да деле власт, с обзиром да у парламенту Порошенко није контролисао већину, као што је не контролише ни сад“, објашњава Корнилов.
Гројсман је тренутно председник украјинског парламента, а ову позицију „зарадио је“ својевремено својим „подвизима“ током протеста на кијевском Мајдану. Међутим, у његовој политичкој биографији има доста контроверзи.
На место председника Раде Гројсман је дошао крајем новембра 2014. из фотеље вицепремијера и министра за регионални развој, грађевинарство и стамбено-комуналну делатност.
Контроверзна биографија
У званичној биографији пише да је завршио правни факултет на Међурегионалној академији управе 2003. године, где је додуше студирао свега три године, док у Украјини школовање у институцији овог типа траје минимум четири.
Политичку каријеру започео је 2002. године. Тада је, као 24-годишњи бизнисмен без политичког искуства, победио на изборима за градски савет његовог родног града Виница. Капитални политички корак Владимир Борисович је учинио 2005. године, када је као представник блока „Наша Украјина“ постао секретар градског савета у родном граду.
Следеће године побеђује на изборима за градоначелника. Спекулисало се да је отприлике у то време Гројсман већи део своје имовине преписао на родбину, а највећи део иметка се води на његовог оца Бориса. Гројсман Млађи је 2010. године био поново изабран за градоначелника Виница, освојивши 78 одсто гласова.
Током периода који је провео на месту градоначелника, Владимир Борисович је био актер неколико прилично великих скандала. Између осталог, оптуживали су га за непотизам и корупцију. Медији су га прозивали и да је „додатно привређивао“ од издавања дозвола приватним превозницима, уређивања зелених површина и асфалтирања улица, чиме је практично новац из локалног буџета преусмеравао у свој џеп.
Имајући у виду ове моменте из биографије младог Гројсмана, не би требало ни очекивати да ће Украјини бити ишта боље у будућности, сматра саговорник Спутњика Владимир Корнилов, који каже да ће се махниације наставити на исти начин као што је то било у време Јацењука.
„Порошенко ће на овај начин тек добити потпуну контролу над извршном влашћу. Гројсман је овде фигура, марионета. Једино ће се променити токови украденог новца.“
Гројсман Старији и Млађи
Управо са оцем Владимир Гројсман је завршио добар део својих „послова“ у Виници. Осим тога, Гројсман Старији, Борис Исакович, радио је са Петром Порошенком на заједничким пословима. Доказ оваквим тврдњама може бити и то што је Алексеј — син председника Порошенка, својевремено био изабран за посланика у једном од округа града Виница, који се током последњих година налазио под контролом „клана Гројсманових“.
Према мишљењу експерата, евентуална нова влада под управом Гројсмана неће се драстично разликовати од претходне — нити ће доћи до неке дубоке реформе, нити до победе над корупцијом. Можда ће само на површини бити некаквих козметичких промена, али не и суштинских, закључују експерти.
Саговорник Спутњика Владимир Корнилов ипак страхује за једно: „чим дође до било какве кризе у Кијеву, то одмах, нажалост, осете житељи Донбаса“. Корнилов се ипак нада да овог пута неће бити већих проблема у том региону.