Тема конференције је „Хришћанско поимање избегличког проблема у светлу актуелне реалности“, а поред представника Русије, међу окупљенима су и представници блискоисточних земаља, севера Африке, али и западне Европе.
Конференцију је отворио председник републике Томислав Николић, који је рекао да су сви принципи које промовише Eвропа данас на испиту у тој истој Европи. Колико солидарности, саосећања, колико помоћи и доброте је Европа, која је све уредила законима, спремна да пружи, сада већ милионима избеглица које траже спас на Старом континенту, запитао се председник Николић.
„У добру је лако добар бити, каже највећи српски песник Његош, лако је промовисати солидарност као темељну вредност једне заједнице, говорити о њој у временима и простору у коме влада какво-такво благостање, сасвим је друго живети тај принцип. Обијајући прагове од једне до друге државе, мигранти су стигли и у Србију, државу без ограда, без осуда, са саосећањем грађана и добро организованом државом која их је угрејала, нахранила, лечила“, подсетио је председник Николић.
На отварању конференције присутнима се обратио и амбасадор Руске Федерације у нашој земљи Александар Чепурин, који је прочитао поруку председника руске Државне думе Сергеја Наришкина. Он је у поруци пожелео свим учесницима тродневне конференције успешан рад и додао да ефикасно решење лежи у сарадњи свих светских политичара и бизнисмена широм света.
Чепурин је затим рекао и да је разлог за овај светски проблем настао приликом неразумног покушаја Запада да натера Блиски исток и север Африке да прими њихово схватање демократије, што је резултирало милионским жртвама и милионима оних који су напустили своје куће.
„Талас миграције који је захватио Европу Западу се вратио као бумеранг политике коју је спроводио у том региону последњих 20 година, када је читав низ држава уништен, а животи људи постали неиздрживи и сада траже утеху на Старом континенту. Постоји много проблема у овој ситуацији, а тренутно су најважнији ксенофобија и нетолерантност, следе бројни терористички напади. За то нису одговорне избеглице, већ је то одраз климе која је резултат целокупне такве политике. Јако је важно што смо сада овде у Пироту и можемо да разговарамо на ту тему“, рекао је амбасадор Чепурин.
Он је додао да је Србија у тој кризи показала веома велико стрпљење и пружила помоћ како је могла тими људима, а они су успели да сачувају достојанство, што је јако важно.
На тродневној конференцији учествују многи стручњаци и представници политичког и цивилног друштва Србије, Црне Горе, Босне и Херцеговине, али и Русије, Бугарске, Македоније, Молдавије, Немачке, Белорусије, Украјине.
На крају конференције предвиђено је да се усвоји заједничка резолуција, као и други завршни документи на тему избегличког проблема на Блиском истоку и у Европи.