Реч је о документарном филму „Десно, два, три — камо ће отплутати Европа?“, насловљеном по пионирској корачници из периода ДДР-а.
Главни фокус филма је Немачка, али су за „Арте“ екипу најјезивији и визуелно најживописнији пример десног екстремизма у данашњој Европи — они хрватски. Хрватској је, пише овај загребачки дневник, посвећена цела последња трећина филма које је визуално најшокантнија и драматуршки ударна.
Хрватском, наиме, филм почиње да се бави у последњој трећини.
Хрватска је у филму представљена као туристички рај за бројне Европљане.
Али — како наводи једна хрватска саговорница, иначе туристички водич — „то је фасада, представа“.
Камере „Арте“ ТВ потом приказују околину Јасеновца и бројне ратне рушевине ишаране усташким „У“.
А прича о Хрватској се потом наставља „у срцу таме хрватског национализма“, наводи лист.
„Приказује се Милановићева прошлогодишња војна парада, потом фешта у Книну, дернек у Чавоглавама“, пише лист и додаје да се чини да немачки документаристи нису имали превише проблема да пронађу „провокаторе“ који би „наружили“ Хрватску.
„Приказују пијану екипу у шатору која у делиријуму пева усташке песме. Снимају девојку с усташком капом која уз хармонику плеше на улици. Бројни еуфорични добровољци једва чекају да пред ’Артеовим‘ камерама салутирају фашистичким поздравом“, наводи се у тексту.
А на крају, пишу, у филму се појављује председница Колинда Грабар Китаровић, која се грли и дружи с раздраганом масом.
„Сниматељ швенкује на подлактицу једног ’нових пријатеља‘ председнице. На њој је тетовиран немачки крст из Првог светског рата с уписана два усташка У. Нема шта, врх СОА-е је заслужио смену: ’саботери‘ су се приближили самој председници!“, пише „Јутарњи“.
У наставку филма, екипа „Артеа“ представља актере нове хрватске народне деснице.
„У филму се појављују потпредседник Сабора Иван Тепеш и шеф младих ХЧСП-а Фране Чирко, а док га аутори интервјуишу у страначком штабу, упозоравају публику да се иза његових леђа на застави налази фашистички слоган ЗДС“, наводи лист и додаје да екипа документарца спомиње и министра културе Златка Хасанбеговића.
Приказана је и његова фотографија са усташком капом на насловници „Новости“.
Подсећају да је земља годинама била у економској рецесији, наводе да је незапосленост младих висока, те графиконом указују да је у раздобљу кризе левица изгубила, а десница добила стотине хиљада гласова.