Од 65 чланова одбора, за препоруку опозива је гласало 38, чиме је отворен пут за могуће разрешење председнице Бразила.
О опозиву треба да се изјасни доњи дом бразилског Конгреса. Најмање 342 од 513 чланова Дома, треба да гласа за опозив, а коначну одлуку о томе доноси Сенат.
Ако се оствари овај сценарио, Дилма Русев, која је ступила на председничку дужност 2011. године, биће први председник који је смењен након што је 1992. године, више од две деценије раније, Фернандо Колор де Мело поднео оставку непосредно пре него што је Сенат донео одлуку о његовој смени.
Након што је обавештена о гласању Парламентарног одбора, Русева је изјавила да је „збуњена и жалосна“ због резултата, рекао је шеф њеног кабинета Жак Вагнер.
Русева је осумњичена да је прекршила фискалне законе пребацивањем владиних средстава за кампању за сопствени реизбор у 2014, што је довело до повећање јавне потрошње.
Русева негира оптужбе, тврдећи да није урадила ништа што одступа уобичајених пракси у свим претходним управама. Осим тога, она тврди да није оптужена за кривично дело које може бити основ за опозив.
За време данашњег гласања одржани су протести присталица и противника Русеве. Присталице председнице након гласања спречиле су посланике да напусте зграду, узвикујући члановима одбора: „пучисти“, „фашисти“ и „но пасаран“.
Снаге безбедности поставиле су 80 метара дугачку металну барикаду испред зграде Конгреса како би присталице и противници председнице остали раздвојени. Истовремено је распоређено хиљаде војника у главном граду Бразила.