Саопштење је дато на заједничкој конференцији за медије у Њујорку на годишњицу првог лета човека у космос.
Растојање до звезде Алфа Кентаури износи 4,37 светлосних година, што је око 40 трилиона километара. Тренутно најбржем космичком броду требало би 30 хиљада година да стигне до ове галаксије.
Међутим, Хокинг и Милнер се спремају да остваре пројекат „Брејктру старшот“ у временском периоду од 20 година.
Да би наноробот дошао до циља, тим који ради на пројекту планира да искористи светлосни импулс. Уз његову помоћ, минијатурни летачки апарат снабдевен камерама, фотонским моторима и системском навигацијом, успеће да развије неопходну брзину.
Јуриј Милнер инвестираће у пројекат сто милиона долара.
Breakthrough Starshot just announced plans to go to alpha Centauri, Stephen Hawking talking now pic.twitter.com/Ibkgb7aBJb
— Kevin Loria (@kevloria) April 12, 2016
„Људска историја већ је учинила један грандиозан скок. Данас се спремамо за следећи — скок ка звездама“, цитирао је Милнера британски лист „Гардијан“.
„Земља је дивно место, али она неће вечно постојати. Пре или касније ћемо морати да кренемо ка звездама. Овај пројекат је први корак на том путовању“, додао је Хокинг.
У Савет директора пројекта ушао је и оснивач друштвене мреже Фејсбук Марк Закерберг, а у стручни савет — бивши директор Института за космичка истраживања Роалд Сагдејев.
О стварању иницијативе за подршку пројекта потраге за ванземаљским цивилизацијама Јуриј Милнер и Стивен Хокинг објавили су 20. јула 2015. на конференцији за медије у Лондону.