Вук Јеремић, кандидат Србије за генералног секретара УН, представља свој програм у седишту УН у Њујорку. Преносимо најинтересантније делове Јеремићевог уводног говора.
„Господине председниче, хвала на овој прилици и посвећености да процес селекције кандидата за деветог генералног секретара УН спроведете у духу отворености, транспаретности и инклузивности.
Добар дан, Ваше екселенције, драги пријатељи и колеге, даме и господо, велика је привилегија бити поново овде.
Не тако давно, управо овде смо покренули историјске преговоре који су довели до усвајања Агенде 2030, усвојен је револуционарни Споразум о трговини оружјем, и помогли смо да порасте видљивост рада Скупштине кроз низ дешавања током 67. заседања Скупштине.
Верујем да је ово кључни тренутак за нашу генерацију, за свет који је усред дубоке трансформације — без преседана у обиму и темпу. Док свет постаје све више међузавистан, мултиполаран и глобализован, такође је оптерећен растућим геополитичким трвењима, убрзаном деградацијом животне средине, као и ерозијом поверења у међународном систему.
Обезбеђивање мира, стабилности и континураног прогреса под таквим околностима захтева нове глобалне стратегије и решења, као и далеко већу међународну сарадњу.
Ад хок плурализам, волунтаризам и неформалне мреже, без обзира колико добронамерни — не могу бити замена за усаглашен, робустан и инклузиван мултилатерализам у 21. веку. Уједињене нације морају бити централни задатак ове генерације: организација која је јединствена по питању свеобухватне легитимноти и универзалног чланства.
…
Императив „никад више“ тек треба да буде у потпуности осигуран у 21. веку. Као генерални секретар, настојао бих да приоритет постане ојачавање система раног упозорења УН за спречавање геноцида и других масовних злочина.
…
Већ деценијама УН раде на томе да ублаже страдање избеглица и других људи погођеним оружаним сукобима, природним непогодама и катастрофама. Ипак, садашњи капацитет УН да пруже хуманитарну помоћ, подршку и помоћ у светлу недавних криза се показао као неадекватан.
…
Да би се осигурала способност УН да испоручи глобална јавна добра, Секретаријат — само срце система — мора да се ревитализује.
Као генерални секретар, намеравам да се беспоговорно борим са корупцијом, преварама и злостављањем, да штитим „узбуњиваче“, јачам независност и рад Канцеларије за интерни надзор; креирам годишњу, јединствену и транспарентну презентацију буџета УН…
…
Као генерални секретар намеравам да успоставим родну равноправност и именујем жене на 50 посто позиција у Секретаријарту…
…
Ваше екселенције, молим за част да вам опет служим, вођен са три уверења: прво, да снажнији мултилатерализам представља најјачу одбрану против глобалних опасности са којима се суочавамо данас; друго, да ревитализоване УН треба да буду централни део глобалног управљања; и треће, да се постојећи ресурси УН морају ефикасније користити, како би организација имала резултате које захтева њено чланство и међународна заједнице у целини.
Када сам био младић, био сам сведок последице неуспешне дипломатије, одсуства владавине права и пораста сиромаштва. Борио сам се за демократију, људска права и помирење.
…
Током свих ових година одржао сам непоколебљиву веру у вредности Уједињених нација: вредности које нас окупљају под једним кровом са обећањем да „нећемо оставити никога иза“ — без обзира на пол, расу, веру, боју коже, или националност.
То је завештање које је наша генерација позвана да очува: да сaчувамо и ојачамо главни форум на коме се сви народи на свету срећу једнаки у суверености и достојанству. Да се ујединимо у потрази за одговорним глобалним вођством, како би се придржавали циљева и принципа Повеље УН, и омогућили да ова организација поврати поверење човечанства.“
„Генерални секретар треба да буде човек са кичмом, а верујем да ће се већина вас који ме познајете сложити да се убрајам у ту категорију“, рекао је Јеремић одговарајући на питање које квалитете треба да има генерални секретар УН и како ће одолевати притисцима. Он је додао и да генерални секретар треба да буде храбар, али да ту храброст мудро користи.