Археолог др Сем Османагић открио је камен у шуми Подунавље средином марта и верује да то може бити највећа камена лопта на свету.
До сада је откривено мање од половине лопте, али Османагић процењује да би укупан обим могао износити између 1,2 и 1,5 метара.
Са врло високим садржајем гвожђа, први тестови указују да би огромна лопта могла бити тежа од 30 тона, што би је чинило највећом каменом лоптом пронађеном у Европи.
Ако се испостави да је чак и тежа, могла би да превазиђе слична открића у Костарики (за коју се верује да ју је човек направио) и у Мексику (за које се сматра да је настала природним путем) и да се прогласи највећом каменом лоптом на свету.
Османагић каже да ово откриће може да докаже да су југоисточну Европу насељавале напредне цивилизације из „далеке прошлости“, које су примењивале „високу технологију“.
Османагић је раније тврдио да се у брдима централне Босне и Херцеговине заправо налазе древне пирамиде и тунели испод земље.
Међутим, Османагићеве тврдње о каменој лопти се оспоравају други археолози који имају другачије објашњење за настанак великог камена.
Менди Едвардс са Школе за проучавање земље, атмосфере и животне средине Манчестерског универзитета истиче да је стена вероватно резултат природног процеса, односно да је настала таложењем природног минералног цемента у простор између седимената зрна.
„Постоји вероватноћа да камена лопта потиче из средњовековног, бронзаног или римског доба“, рекао је Ентони Хардинг, председник Европске асоцијације археолога.
„Али спекулације да би могло да се ради о структури старој 12.000 година је потпуна фантазија и сваком са основним знањем археологије и историје требало би да то буде јасно.“
С обзиром да су стручњаци неусаглашени, дозволићемо да време буде судија и покаже ко је у праву.