Како год да звучи оваква констатација, наводи хрватски дневник, она је теоретски могућа јер Вашингтон није у року од 24 месеца позитивно одговорио на захтев ЕУ за пуни реципроцитет, што би значило укидање виза и за држављане Хрватске, Пољске, Бугарске, Румуније и Кипра.
Европска комисија јуче је по службеној дужности расправљала и усвојила политичку комуникацију о визном реципроцитету са САД, Канадом и Брунејем.
Те државе, наводи се, нису сасвим испуниле услове реципроцитета, што значи да сви грађани ЕУ, без обзира из које чланице били, морају имати могућност уласка без виза у те државе чији држављани могу без виза у ЕУ. Ово је принцип заједничке визне политике ЕУ.
Према том начелу, ако се у року од 24 месеца не коригује непостојање реципроцитета, ЕУ може суспендовати визну либерализацију за држављане тих држава.
То би чак могло ићи по аутоматизму ако се томе не противи Савет Европе квалификованом већином, или Европски парламент.
Било каква-таква одлука мора узети у обзир последице суспензије за спољне односе ЕУ и држава-чланица, наводи се у саопштењу ЕК. Како је управо 12. априла истекао рок САД, Канади и Брунеју, ЕК је позвала Савет и Европски парламент да хитно покрене расправу и заузме став о најприкладнијем одговору. ЕК би то требало да објави до 12. јуна, кад би увођење виза могло ступити на снагу.
У ЕУ, међутим, признају да би могући визни рат, колико год био изазван принципима, био раван катастрофи. Последице би биле неколико милијарди евра. Не само да би то утицало на политичке односе са САД, него и на пословну сарадњу и туристичку индустрију.
Управо да би помогли туризму, у ЕУ су прошле године укинули визе за десетак држава.
Амерички туристи кључни су у државама попут Италије, Француске, Шпаније, Грчке, Аустрије, Чешке и других чланица ЕУ.
„Било би зато велико изненађење да ЕУ Американцима уведе визе, и то у време када би, по споразуму, требала укинути визе за турске држављане.“
„Сви грађани ЕУ с правом очекују путовање без виза у било коју државу чији држављани могу у ЕУ без виза“, рекао је повереник ЕУ за миграције Димитрис Аврамопулос и додао да ће се тражити уравнотежено решење, пише „Јутарњи лист“.