Владимир Џабаров, први заменик председника спољнополитичког одбора Савета Федерације РФ, горњег дома руског парламента, није зачуђен одлуком турске власти.
„Мислим да ће због ове одлуке наши билатерални односи и даље стагнирати. Нема услова за побољшање. Као што је познато, чак и најмања критика на Ердоганов рад доводи до кривичног гоњења турских новинара“, истиче он.
Према његовим речима, у Турској постоји само привид демократије, а како каже, ако нема реалне демократије, не постоји ни слобода штампе и изражавања.
Руски политички аналитичар Григориј Трофимчук сматра да је разлог блокирања сајта Спутњика то што се на њему скреће пажња на актуелне међународне проблеме.
„Турска није задовољна начином на који Спутњик приказује руско-турске односе, није задовољна сарадњом Русије и Курда и самом чињеницом да се реч ’Курди‘ појављује у руским медијима“, истиче он.
Како каже, логично је да се Турској не свиђа ни начин на који се приказује нови сукоб у Нагорно-Карабаху.
„На крају крајева, председник Путин је током ’Директне линије‘ говорио о руско-турским односима и јасно је ставио до знања да Русија сматра турски народ пријатељским народом, али да има проблем са појединим политичарима, чије понашање је неадекватно. То је био својеврсни детонатор за Турску, и зато је она на крају блокирала сајт“, каже Трофимчук.
Према његовим речима, на тај начин су турски политичари потврдили да се понашају неадекватно, а Турска да покушава да утиче на начин извештавања руских медија.
Турски политиколог Емре Ершен са факултета политичких наука и међународних односа Универзитета Мармара у Истанбулу жали због одлуке власти своје земље и изражава наду да је она привремена.
„Што се мене тиче, стално пратим сајт агенције Спутњик, где добијам све неопходне информације у вези са Русијом. Блокирање сајта је лоша вест пре свега за студенте, научнике, писце и друге турске интелектуалце који се баве Русијом“, каже он.
Ершен се нада да ће турске власти ускоро укинути ову одлуку и да ће сајт Спутњика поново бити доступан у Турској.