Ракета је нестала са контролног радара пар секунди након што је лансирана и верује се да је експлодирала у ваздуху, рекао је јужнокорејски обавештајни званичник, преноси АФП, позивајући се на агенцију Јонхап.
Јужнокорејска агенција тврди да је реч о покушају лансирања нове ракете средњег домета која би једног дана могла да допре до америчких војних база у Азији, наводи АП.
Јонхап је јуче јавио да је Пјонгјанг на источну обалу распоредио једну или две балистичке ракете средњег домета типа „мусудан“, највероватније се припремајући да их лансира већ данас — на годишњицу рођења свог оснивача Ким Ил Сунга.
Званична кинеска новинска агенција Синхуа оценила је данас да нуклеарно оружје неће Пјонгјанг учинити безбеднијим већ да ће, насупрот томе, скупи војни подухвати Северне Кореје и даље гушити севернокорејску економију.
„То што је Демократска Народна Република Кореја данас испалила балистичку ракету средњег домета, иако у томе није успела, означава најновије у низу ’звецкања оружјем‘ које би могло да ту земљу доведе до уништења“, коментарише Синхуа.
Амерички Стејт департмент саопштио је да је Стратешка команда САД регистровала јутрос у 05.33 сати по корејском времену лансирање које је пропало, преноси Ројтерс.
„Поново позивамо Северну Кореју да се уздржи од акција и реторике које даље подижу тензије у региону и да се уместо тога фокусира на преузимање конкретних корака у циљу испуњења својих међународних обавеза“, рекао је неименовани званичник Стејт департмента.
САД, које имају 28.000 војника стационираних у Јужној Кореји, јуче су саопштиле да су упознате са наводима да Пјонгјанг припрема тестирање ракета средњег домета, те да помно прате дешавања на Корејском полоустрву.
Агенција Јохнап оцењује да је данас највероватније лансирана балистичка ракета „мусудан“, која има домет већи од 3.000 километара и може се испалити мобилним лансером, али никада није тестирана.
Пропали покушај лансирања на Дан Сунца уследио је након што је Северна Кореја у јануару извела четврту нуклеарну пробу и у фебруару лансирала ракету дугог домета, што је довело до нових санкција УН које, међутим, нису спречиле Пјонгјанг да настави са ракетним програмом, под надзором лидера Ким Џонг Уна.
Најновији покушај лансирања ракете Пјонгјанг је предузео у тренутку када две Кореје размењују претње кад је реч о трговини, а Северна Кореја је гневна због годишњих војних вежби Јужне Кореје и САД, које назива „пробом инвазије“.