„У овом тренутку интернетом влада законодавство једне земље, зато што се корпорације које управљају доменима и ИП-адресама, које надгледају базну интернет инфраструктуру и управљају њом, потчињавају управо правним нормама Сједињених Америчких Држава“, упозорио је руски министар у интервјуу за РТ.
Он, међутим, каже да се нада да ће „америчке колеге ипак одржати реч и променити модел управљања, учинити да оно буде транспарентније, као и да ће дозволити да у њему учествује међународна заједница“.
„Русија и друге државе много пута су позивале да управљање интернетом буде слободно, легално и транспарентно. Ипак, нажалост, за сада САД не испуњавају обећања“, рекао је Никифоров.
Према његовим речима, у Русији не постоји државна контрола интернета.
„Државу видимо само као кључног инвеститора у интернет инфраструктуру. У Русији је то неопходно с обзиром на величину територије и сложене климатске услове“, истакао је Никифоров.
Он је, такође, навео да је улога државне подршке посебно велика у развоју комуникација усмерених на увођење интернета у удаљеним регионима и областима с малим бројем становника.
„Председник (Русије Владимир) Путин потписао је наредбу федералним властима, према којој места с више од 250 становника морају да буду прикључена на интернет посредством оптичких влакана. Већ смо постигли одређене резултате, прикључивши већ око две хиљаде села. За то се користи инфраструктура националне телекомуникационе компаније ’Ростелеком’“, рекао је министар.