Како преносе украјински медији, борци ће бити обучавани по новом програму, који је усмерен на савремене методе ратовања, а са циљем да украјинска војска буде још јача и моћнија.
Сама обука подразумева „појачану физичку и психолошку припрему у функцији вођења савремених борбених дејстава“.
Обука ће трајати три месеца, после чега ће део подофицира бити послат у „зону антитерористичке операције“, односно у Донбас, а други део ће остати у Кијеву у улози инструктора.
Нови премијер Украјине Владимир Гројсман подржао је овај програм, наводећи да је јачање одбране земље један од његових главних задатака. Према мишљењу украјинског премијера, то се ефикасније може урадити путем усвајања НАТО стандарда.
Гројсман је изразио наду да ће то убрзати приступање Украјине у ту организацију.
„Азов“ је нацистички батаљон, познат по злочинима над цивилима и ношењу нацистичких обележја из периода Другог светског рата, који се на страни Кијева борио против устаника у Донбасу. Био је састављен од плаћеника и неонациста.
Батаљон „Азов“ је раније овог месеца представио свој нови тенк „тирекс“, модернизовану верзију совјетског тенка Т-64.
Украјинци сада тврде да „тирекс“ може да парира и руском тенку пете генерације —„армати“, коју су западни медији назвали и „руска звер“ „монструм“ и „разбијач“.
„Постојећи тенк Т-64 омогућава да се у кратком року на његовој бази створе нова оклопна возила са неопходним борбеним потенцијалом. По својим могућностима они се могу упоредити са најсавременијим борбеним, оклопним возилима, укључујући и веома рекламирану „армату“, саопштила је инжењерска група „Азова“, која је развила „тирекс“.
Они тврде да ће „тирекс“ по својим могућностима премашити и најсавременији украјинским тенк „БМ оплот“.
Уколико нови украјински тенк успешно прође тестирања Министарства одбране, Украјина ће започети масовну производњу.
После распада Совјетског Савеза, у Украјини је остало неколико фабрика које могу да производе савремену борбену технику или да обављају модернизацију старе.
За украјинске политичаре и лобисте Војно-индустријског комплекса сада је повољан тренутак за добијање буџета за развијање наоружања, јер су и даље на снази приче о „руској претњи и агресији“.
Занимљиво је, међутим, да је обука „Азова“ по стандардима НАТО-а стартовала на дан када су се САД огласиле са објашњењем зашто више неће да наоружавају Кијев — Вашингтон сматра да би војно решење конфликта у Донбасу било „катастрофа за све“.
„Украјинцима би било болније, страдало би више људи него досад“, рекла је стална представница САД у УН Саманта Пауер, одговарајући на новинарско питање зашто САД и поред захтева Кијева не испоручују смртоносно оружје Украјини.
Она је такође изјавила да разуме „очајно стање људи у Украјини“, али да је америчка страна већ понудила Украјини помоћ од три милијарде долара.
„Понудили смо велику помоћ која није смртоносно оружје — око 3 милијарде долара позајмице и другу врсту помоћи. Сада много инвестирамо у сферу правосуђа и у борбу против корупције. А испорука смртоносног оружја може негативно утицати на коалицију и на санкције против Русије“, изјавила је Пауер.