Према подацима америчке обавештајне службе, неколико артиљеријских јединица које су послате на север Сирије коришћене су последњих дана, између осталог, и против припадника Нусра фронта. Руска авијација је такође повећала и број бомбардера, који дневно изводе десетине удара.
Америчке власти су забринуте тиме што би Дамаск и Москва могли да се спремају за наставак великих борбених акција. Негативан утицај који би, према мишљењу америчких власти, могло да има премештање руских снага, био је предмет телефонског разговора између председника Русије Владимира Путина и његовог колеге из Беле куће Барака Обаме 18. априла.
Према подацима листа, примирје у Сирији је на ивици прекида. Због напада владиних снага, представници опозиције су напустили преговоре у Женеви. Међутим, без обзира на то, споразум о примирју који је ступио на снагу 27. фебруара, на снази је много дуже него што се очекивало.
Подсетимо да је руска команда негирала учешће у сиријској копненој операцији, али наводи да су тамо присутни руски војни саветници и специјалци.